Umiłowani Bracia i Siostry!

W obecnym roku Kościół w Polsce przeżywać będzie 25. rocznicę VI pielgrzymki świętego Jana Pawła II Wielkiego do Ojczyzny. Trwająca od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku podróż apostolska Ojca Świętego utkana była wówczas z wielu wydarzeń – od 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu przez europejskie obchody tysiąclecia męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, mające miejsce w Gnieźnie, po krakowskie uroczystości jubileuszowe 600-lecia utworzenia w Polsce Wydziału Teologicznego.

Niezapomnianym elementem pielgrzymki był także pobyt Papieża na Podhalu. Hołd złożony przez polskich górali licznie zgromadzonych pod zakopiańską Wielką Krokwią, poświęcenie kościoła na pobliskich Krzeptówkach, wizyta w kościele Najświętszej Rodziny i spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi oraz modlitwa różańcowa na ludźmierskich błoniach – głęboko zapisały się w sercach i świadomości mieszkańców górskich terenów naszej Ojczyzny.

To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wzywał każdego z nas: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz” (Jan Paweł II, Homilia, Zakopane, 6 czerwca 1997 r.).

Nawiązując do tych wydarzeń, Konferencja Episkopatu Polski, której 392. Zebranie Plenarne odbędzie się w dniach od 6 do 7 czerwca br. w zakopiańskim Centrum Formacyjno-Szkoleniowym „Księżówka”, będzie świętować jubileusz wizyty Ojca Świętego. Również Archidiecezja Krakowska pragnie powrócić sercem i myślą do tamtych wydarzeń, zatroskana o to, by przekazać młodemu pokoleniu przesłanie, które głosił św. Jan Paweł II Wielki.

W tym duchu zapraszam do Zakopanego delegację z każdej parafii naszej Archidiecezji: dzieci pierwszokomunijne, młodzież – szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania, całe rodziny, osoby życia konsekrowanego. O udział w strojach regionalnych szczególnie proszę członków Związków Podhalan, różnego rodzaju stowarzyszeń oraz zespołów całego Podhala. Wszystkich pragnących wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu jubileuszowym zapraszam na dzień 6 czerwca br. pod Wielką Krokiew, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Eucharystia z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Z nadzieją na spotkanie u stóp krzyża na Giewoncie udzielam pasterskiego błogosławieństwa

abp Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 20 maja 2022 roku