Dzisiaj przeżywany jest w Kościele kolejny XXX Światowy Dzień Młodzieży.

Bezpośrednio po Gorzkich Żalach – zamiast kazania pasyjnego – recital pieśni wielkopostnych w wykonaniu Stanisława Soyki. Po muzycznej refleksji Msza św. wieczorna.

Przed nami Triduum Paschalne:

WIELKI CZWARTEK

Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 rozpoczniemy trzydniowy obchód Tajemnicy Paschalnej. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie Eucharystii i dar sakramentu Kapłaństwa. Po Mszy św. przeniesiemy Pana Jezusa do ciemnicy, gdzie będziemy Go adorować do godziny 22.00.

WIELKI PIĄTEK

Zgodnie ze starożytną tradycją w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych czyli post ścisły. Za pobożne uczestnictwo w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

O godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godz. 18.00 Drogą Krzyżową. Po Adoracji Krzyża zgodnie z wielowiekową tradycją przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego w monstrancji okrytej welonem.

W WIELKI PIĄTEK przez CAŁĄ NOC będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie Bożym starając się na osobistej modlitwie odczytać prawdziwy sens śmierci Chrystusa i Jego Zmartwychwstania.

Porządek adoracji będzie następujący:

od 22.00 do 23.00 – młodzież (prowadzi młodzież oazowa)

od 23.00 do 01.00 – Więcierża (wszystkie role)

od 01.00 do 03.00 – role: Wierodnki, Gębki, Bryle, Bierówki, Kluski Dziubras Dolny, Szewcy, Gwiżdże, Osiedle

od 03.00 do 05.00 – role: Granica, Parchule, Brzegi, Urbany, Hoboty

od 05.00 do 07.00 – role: Dziury, Kocury, Proszki, Fuły, Młyny, Tarnów, Przymiarki, Jurczaki, Debenosy, Kasperki, Kanie, Blychy, Kudły, Pod Lasem, Przysłop

od 07.00 do 09.00 – role: Florki, Luberdy, Łocki, Morgi, Za Górką, Dział Niżny, Dział Wyżny

WIELKA SOBOTA

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny: godz. 9.00; 11.00; 12.00; 14.00

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 18.00 Liturgią Światła, po niej Liturgia chrzcielna i Procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Na obchód Wigilii Paschalnej przynosimy ze sobą do kościoła świece.

Dziękujemy parafianom z drugiej części roli Blychy, za posprzątanie świątyni, oraz za ofiarę przeznaczoną na kościół. W najbliższą sobotę, może po ostatnim święceniu, albo po rezurekcji – nie wiem, jak byłoby wygodniej lub praktyczniej – zapraszamy mieszkańców Osiedla dolnego i Domu Nauczyciela. Proszę o konsultację w tej kwestii z p. kościelnym.

Dziękuję panu Janowi Klusce za prace na rzecz kościoła związane z iluminacją naszej świątyni i montażem lamp wokół kościoła. Dziękuję Paniom z Honorowej Straży NSPJ za pomoc przy rozprowadzaniu baranków wielkanocnych.

Dziękuję za ofiarę na kościół: narzeczonym przy okazji zapowiedzi, państwu Ptak, Korzeń i Milewskim przy okazji chrztu dzieci, oraz małżeństwu obchodzącemu złoty jubileusz.

Bardzo dziękuję parafianom, którzy przynieśli piękne, ręcznie wykonane kolorowe kwiaty z bibuły, bukszpan i sosnę na palmy. Dziękuję za udekorowanie palmami kościoła: dwom paniom z roli Blychy i młodzieży.

Dziękuję orkiestrze za oprawę muzyczną w dniu dzisiejszym, Służbie Liturgicznej Ołtarza, a przede wszystkim dzieciom za ich piękne palmy, wszystkim, którzy własnoręcznie wykonali te piękne, wysokie ale i te niskie – imponujące, kolorowe palmy, z których słynie nasza parafia. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości wyrażam swoją wdzięczność i składam serdeczne Bóg zapłać! Cieszę się, że Dobry Bóg dał nam taką piękną pogodę… Mam nadzieję, że tradycja z każdym rokiem będzie podtrzymywana i przekazywana młodemu pokoleniu.

To moje wszystkie podziękowanie składam na ręce ks. Infułata Jakuba Gila, przyjaciela naszego zmarłego ks. Kanonika Jerzego i wieloletniego kustosza bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. Do niewielu osób Ojciec Święty Jan Paweł II mówił po imieniu… Ale zawsze kiedy w pobliżu pojawiał się ks. Infułat na twarzy Papieża pojawiał się uśmiech i słowa: o Kuba! Księże Infułacie, dziękuję za to, że przyjąłeś nasze zaproszenie i Twoją modlitwę.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich gości, którzy przybyli z różnych stron Polski do naszej parafii na dzisiejszą Niedzielę Palmową.

Drodzy bracia i siostry, otwórzmy nasze serca na przyjęcie Bożej łaski i pójdźmy za Jezusem poprzez Jego mękę i śmierć, by przeżywać wraz z Nim radość zmartwychwstania.

W tym duchu życzę wszystkim: parafianom i naszym gościom, owocnego Triduum Paschalnego oraz świętych i radosnych świąt wielkanocnych.