Umocnieni łaską rekolekcji wielkopostnych rozpoczynamy Wielki Tydzień. Dziś wspominamy mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Od 49 lat towarzyszy nam podczas procesji z palmami figura Pana Jezusa na osiołku autorstwa Pana Józefa Wrony, naszego honorowego kościelnego. Ten średniowieczny zwyczaj zapoczątkował w 1968 roku w naszej parafii śp. ks. prałat Jan Mach.

Na ręce ks. Infułata Władysława Gasidły, prepozyta Kapituły Kolegiackiej Świętej Anny w Krakowie, który przewodniczył naszej dzisiejszej Liturgii, a który został wyświęcony na kapłana w Niedzielę Palmową w 1965 roku, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim i każdemu z osobna za wspólną modlitwę i dzisiejszą obecność.

Pozdrawiamy wszystkich gości, którzy przybyli z różnych stron Polski do naszej parafii na dzisiejszą Niedzielę Palmową.

Dziękujemy orkiestrze OSP za ubogacenie uroczystości; scholi „Śnieżnej Pani” za oprawę muzyczną dzisiejszej liturgii, druhom strażakom, których już dzisiaj proszę o wartę honorową przy Grobie Pana Jezusa.

Dziękujemy Kliszczakom w strojach regionalnych; Służbie Liturgicznej Ołtarza; służbie kościelnej; wszystkim grupom modlitewnym dorosłych, dzieci i młodzieży; a przede wszystkim tym, którzy kultywują tradycję i własnoręcznie wykonali te piękne, imponujące, kolorowe, wysokie palmy, z których słynie i powinna być dumna nasza parafia. Jesteśmy wdzięczni, że przekazujecie te piękne religijne tradycje waszym dzieciom i wnukom.

Dziękujemy jury, które oceniało zgłoszone do konkursu palmy. Pani Barbarze Dziwisz – Radnej Województwa Małopolskiego, Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego; Pani Małgorzacie Pęcek – kierownikowi Zespołu Regionalnego „Mali Kliszczacy”; Panu Stanisławowi Funkowi – kierownikowi Zespołu Regionalnego „Kliszczacy”, regionaliście; Panu Stanisławowi Winterowi – rzeźbiarzowi i długoletniemu dyrektorowi GOKiS w Tokarni.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości wyrażam swoją wdzięczność i składam serdeczne Bóg zapłać!

Bardzo dziękujemy parafiankom, które przyniosły ręcznie wykonane kolorowe kwiaty z bibuły, bukszpan i pęki witek wierzbowych na palmy. Wyrażamy wdzięczność paniom, które przygotowały i wykonały palmy oraz udekorowały nimi naszą świątynię.

Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Polecajmy w modlitwie młodych, zwłaszcza młodzież w Panamie, oraz osobę Ojca Świętego Franciszka.

Dziękujemy mieszkańcom Bugaje i Koty za posprzątanie świątyni na dzisiejszą uroczystość i porządki wokół kościoła, oraz za złożoną ofiarę na kościół. O porządki w Wielką Sobotę – po ostatnim poświęceniu pokarmów – uprzejmie prosimy mieszkańców roli Koty (tych którzy nie byli do sprzątania w ubiegłą sobotę) oraz roli Lipki.

Dziękujemy Róży Matki Bożej Różańcowej za złożoną ofiarę na kościół.

Przed nami Triduum Paschalne. Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

WIELKI CZWARTEK

O godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma Świętego, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00.

Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie Eucharystii i dar Kapłaństwa. W sposób szczególny będziemy modlić się w intencji kapłanów, którzy pracowali i pracują w naszej parafii, oraz w intencji kleryka Michała Hansa, który dnia 8 maja br. przyjmie święcenia diakonatu. Tego dnia można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem”. Składka w duchu bratniej miłości na pomoc charytatywną w naszej parafii.

Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostanie przeniesione do ciemnicy. Tam do godziny 22.00 będziemy czuwać wraz z Jezusem, wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania.

WIELKI PIĄTEK

Zgodnie ze starożytną tradycją w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, czyli post ścisły. Liturgia Męki Pańskiej składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Za pobożne uczestnictwo w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

O godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona z Drogą Krzyżową.

Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w naszym kościele o godz. 18.00. Po Adoracji Krzyża zgodnie z wielowiekową tradycją przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego w monstrancji okrytej welonem.

W Wielki Piątek przez całą noc będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie Bożym starając się na osobistej modlitwie odczytać prawdziwy sens śmierci Chrystusa i Jego Zmartwychwstania.

PORZĄDEK ADORACJI CAŁONOCNEJ:

od 21.00 do 22.00 – zapraszamy wszystkie dzieci (prowadzi: schola „Śnieżnej Pani”).

od 22.00 do 23.00 – zapraszamy Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ i czcicieli Niepokalanego Serca NMP.

od 23.00 do 00.00 – zapraszamy członkinie i członków Róż Żywego Różańca i Koło Przyjaciół Radia Maryja.

o godz. 00.00 – zapraszamy młodzież – adoracja połączona z Drogą Krzyżową.

od 01.00 do 03.00 – Więcierża (wszystkie role).

od 03.00 do 05.00 – role: Wierdonki, Gębki, Bryle, Bierówki, Kluski Dziubras Dolny, Szewcy, Gwiżdże, Osiedle, Granica, Parchule, Brzegi, Urbany, Hoboty

od 05.00 do 07.00 – role: Dziury, Kocury, Proszki, Fuły, Młyny, Tarnów, Przymiarki, Jurczaki, Debenosy, Kasperki, Kanie, Blychy, Kudły, Pod Lasem, Przysłop.

od 07.00 do 09.00 – role: Florki, Luberdy, Łocki, Morgi, Za Górką, Dział Niżny, Dział Wyżny.

WIELKA SOBOTA

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny: godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.45.

Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przez cały dzień członkinie i członków poszczególnych Róż Różańcowych.

Wydawało się, że wszystko się skończyło. Bo zazwyczaj śmierć kończy wszystko. Ale nie w tym przypadku. Trzeciego dnia Jezus powstaje z grobu. Pokazuje, że nadzieje w Nim pokładane nie były daremne. Chrystus, zwyciężywszy śmierć, też obiecuje zmartwychwstanie wierzącym w Niego. Te prawdy przeżywamy podczas Liturgii Wielkiej Soboty.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00.

Liturgią Światła, po niej Liturgia chrzcielna i Procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Wyjdziemy na zewnątrz świątyni, aby jako chrześcijanie całemu światu ogłosić radosną wieść: „możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana”.

Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

Po mszy św. zapraszamy do Galerii „Dworek” (obok kościoła) na piękny wernisaż rzeźb autorstwa śp. Józefa Jędrochy i jego syna Franciszka Jędrochy pt. „Pokolenia”. Zapraszamy!

We wtorek odbył się pogrzeb śp. Tadeusza Zdunia, naszego parafianina. Módlmy się o Miłosierdzie dla naszego Zmarłego Brata.

Drogie Siostry i drodzy Bracia, otwórzmy nasze serca na przyjęcie Bożej łaski i pójdźmy za Jezusem poprzez Jego mękę i śmierć, by przeżywać wraz z Nim radość zmartwychwstania. W tym duchu życzymy wszystkim: parafianom i naszym gościom, owocnego Triduum Paschalnego.