Umocnieni łaską rekolekcji wielkopostnych rozpoczynamy Wielki Tydzień. Dziś wspominamy mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Od 49 lat towarzyszy nam podczas procesji z palmami figura Pana Jezusa na osiołku autorstwa Pana Józefa Wrony, naszego honorowego kościelnego. Ten średniowieczny zwyczaj zapoczątkował w 1968 roku w naszej parafii śp. ks. prałat Jan Mach.
Na ręce ks. Infułata Władysława Gasidły, prepozyta Kapituły Kolegiackiej Świętej Anny w Krakowie, który przewodniczył naszej dzisiejszej Liturgii, a który został wyświęcony na kapłana w Niedzielę Palmową w 1965 roku, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim i każdemu z osobna za wspólną modlitwę i dzisiejszą obecność.
Pozdrawiamy wszystkich gości, którzy przybyli z różnych stron Polski do naszej parafii na dzisiejszą Niedzielę Palmową.
Dziękujemy orkiestrze OSP za ubogacenie uroczystości; scholi „Śnieżnej Pani” za oprawę muzyczną dzisiejszej liturgii, druhom strażakom, których już dzisiaj proszę o wartę honorową przy Grobie Pana Jezusa.
Dziękujemy Kliszczakom w strojach regionalnych; Służbie Liturgicznej Ołtarza; służbie kościelnej; wszystkim grupom modlitewnym dorosłych, dzieci i młodzieży; a przede wszystkim tym, którzy kultywują tradycję i własnoręcznie wykonali te piękne, imponujące, kolorowe, wysokie palmy, z których słynie i powinna być dumna nasza parafia. Jesteśmy wdzięczni, że przekazujecie te piękne religijne tradycje waszym dzieciom i wnukom.
Dziękujemy jury, które oceniało zgłoszone do konkursu palmy. Pani Barbarze Dziwisz – Radnej Województwa Małopolskiego, Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego; Pani Małgorzacie Pęcek – kierownikowi Zespołu Regionalnego „Mali Kliszczacy”; Panu Stanisławowi Funkowi – kierownikowi Zespołu Regionalnego „Kliszczacy”, regionaliście; Panu Stanisławowi Winterowi – rzeźbiarzowi i długoletniemu dyrektorowi GOKiS w Tokarni.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości wyrażam swoją wdzięczność i składam serdeczne Bóg zapłać!
Bardzo dziękujemy parafiankom, które przyniosły ręcznie wykonane kolorowe kwiaty z bibuły, bukszpan i pęki witek wierzbowych na palmy. Wyrażamy wdzięczność paniom, które przygotowały i wykonały palmy oraz udekorowały nimi naszą świątynię.
Dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Polecajmy w modlitwie młodych, zwłaszcza młodzież w Panamie, oraz osobę Ojca Świętego Franciszka.
Dziękujemy mieszkańcom Bugaje i Koty za posprzątanie świątyni na dzisiejszą uroczystość i porządki wokół kościoła, oraz za złożoną ofiarę na kościół. O porządki w Wielką Sobotę – po ostatnim poświęceniu pokarmów – uprzejmie prosimy mieszkańców roli Koty (tych którzy nie byli do sprzątania w ubiegłą sobotę) oraz roli Lipki.
Dziękujemy Róży Matki Bożej Różańcowej za złożoną ofiarę na kościół.
Przed nami Triduum Paschalne. Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.
WIELKI CZWARTEK
O godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma Świętego, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele o godz. 18.00.
Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie Eucharystii i dar Kapłaństwa. W sposób szczególny będziemy modlić się w intencji kapłanów, którzy pracowali i pracują w naszej parafii, oraz w intencji kleryka Michała Hansa, który dnia 8 maja br. przyjmie święcenia diakonatu. Tego dnia można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem”. Składka w duchu bratniej miłości na pomoc charytatywną w naszej parafii.
Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostanie przeniesione do ciemnicy. Tam do godziny 22.00 będziemy czuwać wraz z Jezusem, wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania.
WIELKI PIĄTEK
Zgodnie ze starożytną tradycją w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, czyli post ścisły. Liturgia Męki Pańskiej składa się ona z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża i obrzędów Komunii. Za pobożne uczestnictwo w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.
O godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona z Drogą Krzyżową.
Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w naszym kościele o godz. 18.00. Po Adoracji Krzyża zgodnie z wielowiekową tradycją przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego w monstrancji okrytej welonem.
W Wielki Piątek przez całą noc będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie Bożym starając się na osobistej modlitwie odczytać prawdziwy sens śmierci Chrystusa i Jego Zmartwychwstania.
PORZĄDEK ADORACJI CAŁONOCNEJ:
od 21.00 do 22.00 – zapraszamy wszystkie dzieci (prowadzi: schola „Śnieżnej Pani”).
od 22.00 do 23.00 – zapraszamy Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ i czcicieli Niepokalanego Serca NMP.
od 23.00 do 00.00 – zapraszamy członkinie i członków Róż Żywego Różańca i Koło Przyjaciół Radia Maryja.
o godz. 00.00 – zapraszamy młodzież – adoracja połączona z Drogą Krzyżową.
od 01.00 do 03.00 – Więcierża (wszystkie role).
od 03.00 do 05.00 – role: Wierdonki, Gębki, Bryle, Bierówki, Kluski Dziubras Dolny, Szewcy, Gwiżdże, Osiedle, Granica, Parchule, Brzegi, Urbany, Hoboty
od 05.00 do 07.00 – role: Dziury, Kocury, Proszki, Fuły, Młyny, Tarnów, Przymiarki, Jurczaki, Debenosy, Kasperki, Kanie, Blychy, Kudły, Pod Lasem, Przysłop.
od 07.00 do 09.00 – role: Florki, Luberdy, Łocki, Morgi, Za Górką, Dział Niżny, Dział Wyżny.
WIELKA SOBOTA
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny: godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.45.
Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przez cały dzień członkinie i członków poszczególnych Róż Różańcowych.
Wydawało się, że wszystko się skończyło. Bo zazwyczaj śmierć kończy wszystko. Ale nie w tym przypadku. Trzeciego dnia Jezus powstaje z grobu. Pokazuje, że nadzieje w Nim pokładane nie były daremne. Chrystus, zwyciężywszy śmierć, też obiecuje zmartwychwstanie wierzącym w Niego. Te prawdy przeżywamy podczas Liturgii Wielkiej Soboty.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00.
Liturgią Światła, po niej Liturgia chrzcielna i Procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Wyjdziemy na zewnątrz świątyni, aby jako chrześcijanie całemu światu ogłosić radosną wieść: „możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana”.
Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.
Po mszy św. zapraszamy do Galerii „Dworek” (obok kościoła) na piękny wernisaż rzeźb autorstwa śp. Józefa Jędrochy i jego syna Franciszka Jędrochy pt. „Pokolenia”. Zapraszamy!
We wtorek odbył się pogrzeb śp. Tadeusza Zdunia, naszego parafianina. Módlmy się o Miłosierdzie dla naszego Zmarłego Brata.
Drogie Siostry i drodzy Bracia, otwórzmy nasze serca na przyjęcie Bożej łaski i pójdźmy za Jezusem poprzez Jego mękę i śmierć, by przeżywać wraz z Nim radość zmartwychwstania. W tym duchu życzymy wszystkim: parafianom i naszym gościom, owocnego Triduum Paschalnego.