herb jedraszewskiKOMUNIKAT

O PRZEKAZANIU PALIUSZA METROPOLICIE KRAKOWSKIEMU

ARCYBISKUPOWI MARKOWI JĘDRASZEWSKIEMU

W niedzielę 22 października, podczas Mszy św. o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio w imieniu Ojca Świętego Franciszka na ramiona Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego nałoży paliusz, który Metropolita Krakowski otrzymał z rąk Papieża 29 czerwca w Watykanie.

Paliusz to biała wstęga w kształcie litery „Y”, ozdobiona sześcioma krzyżykami. Wykonuje się go z wełny baranków, które papież błogosławi we wspomnienie św. Agnieszki, 21 stycznia. Paliusz zostaje nałożony na ramiona arcybiskupa na znak szczególnego udziału w misji Jezusa, Dobrego Pasterza, który bierze na ramiona odnalezioną owcę i troszczy się o nią. Jest on również liturgiczną oznaką władzy metropolitów oraz przypomina o trosce zapewnienia jedności Kościołów zgromadzonych w metropolii ze Stolicą św. Piotra (…)

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu, które odbędzie się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w Katedrze Wawelskiej. Prosimy również, aby w tym dniu w każdej parafii polecać Bogu w modlitwie posługę pasterską Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

Biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej