herb

Drogie Rodziny Archidiecezji Krakowskiej,

W niedzielę 13 września spotykamy się jak co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej! Nasza XXIII Pielgrzymka Rodzin będzie miała przewodnie hasło: Miłosierdzie w moim domu. To zarazem program, by owocnie przeżyć rozpoczynający się w Kościele Rok Miłosierdzia. Na dróżkach kalwaryjskich i podczas Eucharystii będziemy wsłuchiwać się w nauczanie Pana Jezusa o  miłosierdziu Bożym i ludzkim. W nim znajdziemy wskazówki, jak miłosierdzie budować w naszych domach i śpieszyć z nim do potrzebujących.

Potrzebujących nie trzeba szukać daleko, oni są zwykle blisko nas, w  naszych rodzinach. Trzeba, tak jak uczy nas Pan Jezus w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, zatrzymać się, wzruszyć się, tzn. wczuć się w  sytuację drugiego i pomóc mu. Kościół uczy, że uczynki miłosierdzia winny obejmować troską całego człowieka, jego ciało i duszę.

Tę prawdę rozważymy w czasie Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się o  godzinie 9,00 przy stacji „u Piłata”. Przed Mszą świętą o godzinie 11.00 odmówimy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Będzie to akt przeproszenia za zaniedbania i grzechy w naszych rodzinach i środowiskach, ale także świadectwo, że nie ma miłosierdzia dla bliźniego bez wcześniejszego przyjęcia w sercu miłosierdzia Bożego. Najpierw trzeba wyznać: „Jezu, ufam Tobie”, by zrodziła się w nas wyobraźnia miłosierdzia i potrzebujący otrzymał wsparcie.

Pamiętajmy, że pomoc nie może czekać. Często jesteśmy zbyt zajęci, zabiegani i chętnie byśmy pomogli, ale nie dziś, tylko jutro, bo wtedy mamy czas. A bliźniemu nasz uśmiech, dobre słowo, czas i uczynek miłosierdzia są potrzebne teraz, w tym momencie. Pan Jezus i Jego Matka uczą nas, że miłość to czas ofiarowany drugiemu.

U stóp Krzyża wraz z Maryją będziemy się uczyć, jak przyjąć miłosierdzie Boże i żyć nim w naszych domach.

Na trud pielgrzymowania Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej z serca błogosławię

Stanisław kard. Dziwisz

 Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 20 sierpnia 2015 r.