Ukochani Archidiecezjanie!

Najbliższe tygodnie w Archidiecezji Krakowskiej związane będą z rocznicami kanonizacji dwóch sławnych w całym świecie Polaków: świętego Stanisława ze Szczepanowa oraz świętego Jana Pawła II Wielkiego.

Obchodom jubileuszowym ogłoszenia świętym Papieża-Polaka będę przewodniczył dokładnie w dziesięć lat po rzeczonym wydarzeniu, tj. w dniu 27 kwietnia o godz. 12.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Zachęcam do uczestnictwa w nich wszystkie parafie, szkoły i inne instytucje, którym patronuje Święty Papież. Niech – trawersując tytuł ostatniej jego książki – pamięć o naszym przemożnym Patronie wzbudza w nas poczucie tożsamości z pozostawionym przez niego dziedzictwem.

Z kolei zdobne udziałem Episkopatu Polski uroczyste krakowskie dziękczynienie za kanonizację świętego Stanisława, biskupa i męczennika, będzie miało miejsce
w niedzielę 12 maja. Procesja z relikwiami Świętego wyruszy z Wawelskiego Wzgórza
o godz. 9.00, a zakończy się na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy świętej przewodniczył będzie i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Do udziału w procesji i Eucharystii zapraszam wiernych świeckich ze wszystkich wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej. Zachęcam do uczestnictwa
w uroczystościach duchownych diecezjalnych i zakonnych, zwłaszcza Księży Dziekanów. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież szkolną
i akademicką, seminaria, nowicjaty, katolickie jednostki edukacyjne, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty w strojach regionalnych. Proszę o udział w obchodach rocznicowych także przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, osoby oddane w nim nauce i kulturze, władze państwowe
i samorządowe.

Niech tegoroczna uroczystość ku czci świętego Stanisława, biskupa
i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej, odbywana
w 770. rocznicę pierwszej procesji skałecznej, jako kolejny etap Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej przygotuje wszystkich ją tworzących do godnego przeżycia wieńczącego Kongres wydarzenia, czyli beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.

abp Marek Jędraszewski
Metropolita Krakowski