W związku z uroczystością odsłonięcia w Tokarni pomnika Katarzyny Filipek – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Instytut Pamięci Narodowej wraz z Kliszczackim Centrum Kultury zapraszają na widowisko „Sprawiedliwi”, upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Spektakle odbędą się 8 marca 2024 r. (godz. 12.00) i 9 marca (godz. 16.00) w Kliszczackim Centrum Kultury w Tokarni. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: tokarniakck@gmail.com

„Sprawiedliwi” to projekt interdyscyplinarny Przy wzajemnym oddziaływaniu muzyki, wizualizacji, recytacji i światła przedstawia historie Polaków, którzy narażali życie, a często je tracili, chcąc pomóc prześladowanym podczas II wojny światowej Żydom.

Fabuła opowieści, toczącej się przy udziale lektora Leszka Zdunia, oparta jest na wierszach poetów (Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jeszajahu Szpigel, Icchak Kacenelson, Loepold Staff).

Do wszystkich utworów Szymon Chyliński, kompozytor i aranżer, stworzył przejmującą muzykę na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny (skrzypce Tomasz Chyła, akordeon Paweł Wiśniewski, klarnet Klaudia Cieszyńska i kontrabas Jędrzej Kacprzak).

Zaśpiewają: Dorota Stefaniak (sopran), Agata Sierańska (alt), Filip Cieszyński (tenor), Szymon Chyliński (bas), produkcja i kompozycja Szymon Chyliński, scenariusz i reżyseria Artur Hofman.

Widowisko „Sprawiedliwi” wpisuje się w program uroczystego odsłonięcia pomnika Katarzyny Filipek – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Program
6 marca 2024 r., godz. 19.00 – 80. rocznica tragicznej śmierci Katarzyny Filipek – prelekcja „Wieś w czasie okupacji. Postawy Polaków wobec Zagłady Żydów”, Kliszczackie Centrum Kultury;

8 marca 2024 r., godz. 12.00 – „Sprawiedliwi” – widowisko upamiętniające Polaków ratujących Żydów, Kliszczackie Centrum Kultury (zapraszamy siódme i ósme klasy szkół podstawowych);

9 marca 2024 r., godz. 16.00 – „Sprawiedliwi” – widowisko upamiętniające Polaków ratujących Żydów, Instytut Pamięci Narodowej, Kliszczackie Centrum Kultury;

10 marca 2024 r. – msza święta w kościele MB Śnieżnej w Tokarni, przemarsz do parku dworskiego, powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, oficjalne odsłonięcie i poświęcenie pomnika.