Przed nami Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

W tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego Triduum Sacrum rozumie się jako trzy etapy misterium odkupienia. Etap pierwszy – pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, etap drugi – wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, etap trzeci – spoczynek w grobie i Zmartwychwstanie.

Chrześcijańskie Święta Wielkanocne nawiązują do Paschy – największej uroczystości religii żydowskiej, obchodzonej na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Słowo Pascha – w jidysz Pajsoch, w tłumaczeniu na język polski oznacza przejście – odnosi się do przejścia Chrystusa ze śmierci do życia, które dokonało się w momencie powstania z martwych w Wielką Noc.

WIELKI CZWARTEK

W tym dniu nie ma mszy świętej rano!

Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Będziemy dziękować Bogu za ustanowienie Eucharystii i dar Kapłaństwa. W sposób szczególny będziemy modlić się w intencji kapłanów, którzy pracowali i pracują w naszej parafii oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostanie przeniesione do Ciemnicy.

WIELKI PIĄTEK
O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia połączona z Drogą Krzyżową.

Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się w naszym kościele o godz. 18.00. Po adoracji krzyża, na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku zgodnie z wielowiekową tradycją przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Za pobożne uczestnictwo w Liturgii Męki Pańskiej i adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

W Wielki Piątek przez całą noc będziemy adorować Pana Jezusa w Grobie Bożym starając się na osobistej modlitwie odczytać prawdziwy sens śmierci Chrystusa i Jego Zmartwychwstania.

PORZĄDEK ADORACJI CAŁONOCNEJ:
od 21.00 do 22.00 – zapraszamy dzieci i młodzież.
od 22.00 do 23.00 – zapraszamy Arcybractwo Honorowej Straży NSPJ i Niepokalanego Serca NMP.
od 23.00 do 00.00 – zapraszamy członkinie i członków Róż Żywego Różańca i Koła Przyjaciół Radia Maryja.

O północy – Droga Krzyżowa.

Od 01.00 do 03.00 – Więcierża (wszystkie role).
od 03.00 do 05.00 – role: Wierodnki, Gębki, Bryle, Bierówki, Kluski Dziubras Dolny, Szewcy, Gwiżdże, Osiedle, Granica, Parchule, Brzegi, Urbany, Hoboty
od 05.00 do 07.00 – role: Dziury, Kocury, Proszki, Fuły, Młyny, Tarnów, Przymiarki, Jurczaki, Debenosy, Kasperki, Kanie, Blychy, Kudły, Pod Lasem, Przysłop.
od 07.00 do 09.00 – role: Florki, Luberdy, Łocki, Morgi, Za Górką, Dział Niżny, Dział Wyżny.

WIELKA SOBOTA
Święcenie pokarmów na stół wielkanocny: godz. 9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.45.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00 Liturgią Światła, po niej Liturgia chrzcielna i Procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Wyjdziemy na zewnątrz świątyni, aby jako chrześcijanie ogłosić całemu światu radosną wieść: „możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana”.

Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO i DRUGI DZIEŃ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Msze święte w naszym kościele odprawiamy o: 7:00; 9:00; 11:00 i 15.30.