Weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli tzw. ustawa Kamilka.

Nasza Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni wprowadzenia z dniem 15 sierpnia br. standardy ochrony małoletnich zatwierdzone przez abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego.

Standardy-Ochrony-Małoletnich-Parafia Matki Bożej Śnieżnej

Wersja-skrócona-parafia Matki Bożej Śnienej-Starndardy-Ochrony-Małoletnich

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają:

organ zarządzający:
– jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1-8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900). Należą do nich m.in. : przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe;

– organ zarządzający inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;

organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich;

podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.
W Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich, złożony z ekspertów – przedstawicieli rożnych instytucji (innych ministerstw, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, jednostek samorządu terytorialnego). Do jego zadań należy przygotowywanie wytycznych do opracowania standardów i aktualizowanie tych wytycznych co 2 lata.

Obecnie w ramach zespołu pracuje jedenaście grup roboczych, które kończą opracowywać wzory z przykładowymi standardami dla różnych rodzajów placówek/działalności (żłobków, szkół, przedszkoli, hoteli, świetlic). Będziemy je regularnie udostępniać w specjalnie przygotowanej w tym celu zakładce.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości