Z okazji Wielkiego Jubileuszu 350. rocznicy objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa w Paray-le-Monial od stycznia 2024 roku rozpoczęła się peregrynacja relikwii i obrazu św. Małgorzaty Marii Alacoque w ośrodkach strażowych. Nawiedzenie to ma na celu ożywienie nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także życia naszych wspólnot.

W następną niedzielę, tj. 20 października będziemy przeżywali w naszej parafii nawiedzenie obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, wielkiej apostołki Bożego Serca. 350 lat temu Jezus odkrył przed nią tajemnice swojego Serca i zapragnął w Kościele nowego nabożeństwa ku Jego czci.

Wprowadzenie i powitanie relikwii św. Małgorzaty Marii będzie miało miejsce w sobotę, przed nabożeństwem różańcowym o godz. 17.00. Po mszy świętej spotkanie członków Arcybractwa z ks. Dyrektorem.

W niedzielę, ks. Krzysztof Zimończyk, sercanin, krajowy dyrektor Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ przybliży nam historię nabożeństwa ku czci Serca Jezusowego. Jednocześnie zachęci do wstępowanie do wspólnoty Straży Honorowej NSPJ, która prężnie działa również w naszej parafii.

KILKA SŁÓW O RELIKWIARZU I OBRAZIE

Relikwiarz i obraz św. Małgorzaty Marii Alacoque zostały wykonane na potrzeby Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w 2022 roku.

Relikwiarz św. Małgorzaty Marii powstał w pracowni złotniczej przy ul. Dietla 45 w Krakowie. Składa się z dwóch części: korpusu w kształcie krzyża oraz wkładanego do niego serca z kapsułką relikwii pierwszego stopnia św. Małgorzaty Marii. Układ relikwiarza nawiązuje do pierwszego Wielkiego Objawienia, w czasie którego Jezus poprosił Małgorzatę Marię o jej serce, po czym umieścił je w swoim gorejącym Sercu, a następnie oddał z powrotem z prośbą, aby odtąd żyła tylko dla Niego i wykonywała Jego posłannictwo. Korpus-krzyż jest umieszczony na nóżce, a serduszko św. Małgorzaty Marii może zostać za każdym razem wyjęte w celu podania go wiernym do uczczenia. Całość relikwiarza ma wymiary ok. 30×60 cm.

Obraz św. Małgorzaty Marii o wymiarach 60×80 cm został namalowany na płótnie przez Marię Samborską, artystkę z Krakowa. Przedstawia on świętą w habicie zakonnym, trzymającą w dłoniach narysowany przez siebie wizerunek Bożego Serca, opatrzony napisem Charitas, czyli Miłość.

Z tej okazji będzie można także nabyć książki, pamiątkowe obrazy oraz modlitewniki.