Dnia 5 sierpnia nasza wspólnota przeżywała odpust parafialny ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył ks. prałat Krzysztof Nowak, emerytowany proboszcz Parafii św. Mikołaja w Pcimiu i wieloletni Dziekan Dekanatu Pcim. Przy ołtarzu nie zabrakło także naszych Rodaków: o. Ignacego Proszka i o. Antoniego Kluski; kapłanów pracujących w naszej parafii: ks. Proboszcza, ks. Krzysztofa, ks. Pawła oraz ks. Daniela z Więciórki, który poza sumą odpustową w tym dniu głosił nam Słowo Boże.
Na początku eucharystii ks. proboszcz odczytał list gratulacyjny, jaki wystosował abp Marek Jędraszewski na ręce p. Ryszarda Ciężkowskiego za jego 50-letnią posługę organisty w parafii. Chwilę później, główny celebrans odznaczył wobec całej zgromadzonej wspólnoty Czcigodnego Jubilata złotym medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. W świątyni rozległy się gromkie brawa, a świątynię wypełnił głośny śpiew: „Niech żyje nam…”.
W swojej homilii celebrans ukazał piękno duchowe Matki Bożej. „Życie Maryi to bowiem życie piękne i czyste. Współczesny świat niszczy obraz piękna i czystości w młodym pokoleniu. Dbajmy o czystość naszych dzieci. Dbajmy o czystość naszej młodzieży” – apelował.
Liturgię mszy św. ubogaciła swoją muzyką Orkiestra Dęta OSP Tokarnia pod batutą Janusza Jędrochy, kapelmistrza oraz piękny śpiew chóru parafialnego pod dyrekcją Łukasza Walczyka, organisty z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Po mszy św. odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna. Wokół kościoła w barwnym pochodzie szli ministranci i lektorzy niosąc feretrony świętych Apostołów; Kliszczacy trzymający baldachim nad Najświętszym Sakramentem. Niewiasty w strojach regionalnych niosły różaniec i feretrony, a panowie chorągwie. W procesji wzięły udział także poczty sztandarowe: Arcybractwa Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ochotniczej Straży Pożarnej w Tokarni, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Widok małych dziewczynek sypiących kwiaty i chłopców z dzwoneczkami wywoływał radość na twarzach uczestników procesji.
W tym dniu, tradycyjnie wszystkie dzieci otrzymały błogosławieństwo i obrazek Matki Bożej Śnieżnej z modlitwą.
Parafialna uroczystość stała się także okazją do wspólnego rodzinnego świętowania. Na placu przy kościele odbył się 4. Dobroczynny Parafialny Piknik Rodzinny „Matko Boża Śnieżna, Pani Tokarska z dziećmi Twymi bądź”.
Jego nadrzędnym celem – co zawsze i wyraźnie podkreśla ks. proboszcz – nie jest zbiórka pieniędzy, pomimo, iż co roku zbierane są datki na piękny i szczytny cel (przyp. red.: renowacja „Kalwarii Tokarskiej” <2015>, koronacja obrazu MB Śnieżnej <2016>, budowa ołtarza i ambonki <2017>), ale główną intencją i motywem jego powstania była przede wszystkim chęć integracji wspólnoty parafialnej.
– Z wdzięcznością i podziwem patrzę, jak wiele osób z chęcią poświęca swój wolny czas, by dawać cząstkę siebie innym. To bardzo piękne i miłe, kiedy ludzie dzielą się swoimi umiejętnościami i talentami, angażując się w sprawy parafialne czy społeczne. Według mnie najważniejsza w życiu każdej wspólnoty – a zwłaszcza wspólnoty parafialnej – jest komplementarność, a nie konkurencja. Wiem, z całą pewnością, że razem można więcej, że tylko wspólnie można osiągnąć zamierzony cel, że dobro zawsze się opłaca, że dobro zawsze powraca do człowieka. Niestety, tak samo, jak zło! Szkoda, że nie zawsze o tym wszyscy pamiętają.
Popołudniowe oberwanie chmury sprawiło, że zaangażowanym w organizację festynu i przygotowującym swoje stanowiska gastronomiczne na moment opadły ręce.
Podczas próby muzycznej z udziałem scholi parafialnej „Śnieżnej Pani”, Mariusz Śmiałek wzniósł swoje ręce do nieba i prosił: „Panie, niech na tę ziemię tokarską spadnie deszcz, obfity deszcz… ale Twoich łask i błogosławieństwa”.
Po ostatniej mszy św. ok. godziny 16.30 niebo przejaśniło się i rozpoczął się Festyn, który poprowadzili ks. proboszcz Robert Pietrzyk wraz z Teresą Hans, założycielką i opiekunką scholi „Śnieżnej Pani”.
Na scenie mogliśmy podziwiać występy naszej wspaniałej Orkiestry Dętej OSP Tokarnia pod dyrekcją Janusza Jędrochy, zespołu młodzieżowego „Lost InDeSity” z Klikuszowej oraz miejscowej kapeli grungowej „Ex Nihilo” Bartłomieja Dyrcza, artysty, muzyka, malarza i dyrektora GOKiS w jednej osobie.
Gwiazdą wieczoru był Mariusz Śmiałek, twórca chrześcijańskiego projektu muzycznego „Tylko Jezus” na stałe mieszkający z rodziną w Szkocji. Artyście podczas Koncertu Uwielbienia towarzyszyła schola dziecięca „Śnieżnej Pani”, którą do występu przygotowała Teresa Hans, założycielka i opiekunka grupy. Pełne energii utwory i entuzjazm dzieci porwały zgromadzoną przed sceną widownię do śpiewu i tańca.
W przerwie koncertu odbyło się losowanie nagród. Główną nagrodę (przyp. red.: kosiarkę spalinową Husqvarna z napędem – MOTO-MLECZEK Myślenice) wygrał Kamil Durek, a drugą nagrodę (przyp. red.: rower damski „KANDS” – Emilia i Bogdan Pajka – VALDI+ Tokarnia) wylosował Krzysztof Hanusiak.
Licznie zorganizowane stoiska gastronomiczne wabiły przybyłych gości pysznymi i różnorodnymi smakami. Stoiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich z Tokarni i Więcierży. Niebanalne w smaku, kolorowe desery serwowała „Korzenna” Kawiarnia&Bistro. Były też chrupiące, lekkie jak piórko gofry z polewą; cieszące się popularnością zapiekanki „hand-made” z pieca rodem oraz rumiane kiełbaski i soczysty karczek z grilla. Domowe ciasta upiekły i z radością dzieliły wśród wielu chętnych członkinie Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ, a zimne lody wytwarzane tradycyjną metodą przez Cukiernię „Hanusiak” znikały z szybkością światła.
Biegające po placu przy kościele setki dzieciaków z uśmiechniętymi i kolorowymi buziami pomalowanymi przez Sylwię Mirowską-Ignacok i Annę Wolską utwierdzały organizatorów w przekonaniu, iż nie wolno się poddawać, że warto się trudzić i dawać siebie innym.
Przez cały czas trwania imprezy nad bezpieczeństwem uczestników festynu czuwała Służba Malta Oddział Myślenice i dzielni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Tokarni. Maltańczycy przeprowadzili ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy, zaś nasi druhowie zaprezentowali wyposażenie wozu bojowego, a także sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych.
4. Dobroczynny Festyn Rodzinny przebiegł w życzliwej atmosferze wspólnoty i radości. Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za to, że byliście razem z nami. Że daliśmy świadectwo, iż potrafimy być razem, modlić się, świętować i wspierać w ważnych momentach.
Wyrażamy wdzięczność organizatorom, mecenasom, fundatorom, darczyńcom i ludziom dobrej woli za trud, jaki włożyli w przygotowanie parafialnego odpustu i Pikniku Rodzinnego. Niech Matka Boża Śnieżna ma Was w swojej matczynej opiece, a dobro uczynione innym wróci do Was z zwielokrotnioną siłą i mocą.