W II Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „Ad Gentes” wraz z całym Kościołem w Polsce modlimy się za sługi i świadków wiary, jakimi są misjonarki i misjonarze. Prowadzeni przez Ducha Świętego niosą światu Chrystusa. Tworzą wspólnoty wiary, które niczym małe ziarna gorczycy rozrastają się w potężne drzewa w Afryce, Azji i Oceanii, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Swą miłością  i oddaniem sprawie zbawienia misjonarze przemieniają serca ludzi, wspólnoty lokalne, całe środowiska. Wnoszą w nie łaskę i pokój. Prowadzą ludzi do Chrystusa.

Dziś solidaryzujemy się z nimi w naszej modlitwie, ponieważ modlitwa najlepiej wyraża przekonanie, że misje są sprawą wiary, i że chodzi w nich o budowanie królestwa Bożego na ziemi. O naszą modlitwę proszą misjonarze, gdyż wiedzą, że nic nie dodaje im sił, nie pomaga przezwyciężać trudności i walczyć z przeszkodami, jak modlitwa! Nic tak skutecznie nie otwiera ludzkich serc jak ona, zwłaszcza wtedy, gdy ma charakter wstawienniczy. Pomagamy naszym misjonarzom także ofiarowanym w ich intencji cierpieniem. Dziś wielu chorych skutecznie wspiera siły misjonarek i misjonarzy swym krzyżem. Modlitwa i krzyż mają wielką moc.

Pomagajmy dziś misjom naszymi ofiarami. Są one potrzebne i ważne, gdyż bez nich nie mogłyby istnieć dzieła charytatywne, medyczne, edukacyjne i ewangelizacyjne w krajach misyjnych. Każda złotówka ofiarowana z miłością ubogim na misjach procentuje dobrem, nadzieją i przyczynia się do jego umacniania. Liczą się nawet niewielkie ofiary, gdyż zebrane razem stanowią rzekę solidarności i braterstwa. Misjonarze są wdzięczni nam za to,  że w ich dłonie wkładamy miskę ryżu, dzban czystej wody, lekarstwa, przybory szkolne i zeszyty, odzież i obuwie, którymi dzielą się z żyjącymi w nędzy.

Pomagajmy wraz z Dziełem Pomocy „Ad Gentes” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W tym roku Dzieło przekazało ponad 180 000 euro na projekty ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne na misjach. Za tę pomoc misjonarze serdecznie dziękują.

Jałmużna misyjna nie tylko przemienia warunki życia najuboższych mieszkańców Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, przynosząc ulgę w cierpieniu i dostarczając minimum środków do przeżycia. Jałmużna misyjna przemienia nas samych. Jest źródłem radości, która czyni nas odważniejszymi w wyciągnięciu braterskiej dłoni do innych. Jałmużna czyni nas lepszymi.

Niech Chrystus, w którego wpatrujemy się wraz z apostołami przemienia w tym czasie wielkopostnym nasze serca i uwrażliwia je na Boża miłość. Niech nam pomaga w prowadzeniu dobrych dzieł, poprzez które wypełniamy nasze powołanie do świętości.