W poniedziałek, tj. 4 maja br. obchodzimy wspomnienie św. Floriana, męczennika.

Z okazji Święta Strażaków pragniemy złożyć naszym dzielnym i wspaniałym Druhnom i Druhom z Ochotniczej Jednostki Straży Pożarnej w Tokarni serdeczne podziękowania za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu strażackich obowiązków oraz za poświęcenie w ochronie zdrowia, życia i mienia ludzkiego naszych mieszkańców i parafian.

W sposób szczególny prosimy o modlitwę o powrót do zdrowia i pełni sił dla naszego Komendanta, druha Stanisława Wróbla.

Na ręce dh. Marka Kluski, Prezesa Gminnego ZOSP RP, dh. Stanisława Wróbla, Komendanta Gminnego ZOSP RP i Naczelnika OSP Tokarnia; dh. Wojciecha Pęcka, Prezesa OSP Tokarnia, jak również dh. Janusza Jędrochy, Kapelmistrza Orkiestry Dętej OSP Tokarnia, pragniemy złożyć najpierw wyrazy podziękowania:

  • za odwagę i profesjonalizm, jaki wykazujecie podejmując się niebezpiecznych zadań, które niekiedy stanowią zagrożenie dla Waszego życia;
  • za nieocenioną i czasem niestety niedocenianą pomoc;
  • za niegasnącą Waszą gotowość do niesienia pomocy innym: poszkodowanym mieszkańcom naszej Gminy, Parafii i miejscowości.

Bóg zapłać za Waszą obecność podczas każdej parafialnej uroczystości: za Wartę Honorową przy Grobie Pana Jezusa, za ubogacanie liturgii muzyką, za pieśni maryjne wygrywane z wieży kościelnej w czasie majówek, za pomoc logistyczną i organizacyjną przy procesji Bożego Ciała, czy rodzinnego festynu z okazji odpustu parafialnego.

Dziękujemy także za dbałość o ciągłość w przekazywaniu szczytnej idei młodym następcom, o czym świadczy obecność tak licznej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Z okazji Waszego święta – Dnia Strażaka – życzymy Wam, Druhny i Druhowie bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pomyślności w życiu osobistym oraz nieustającej opieki Matki Bożej Śnieżnej i świętego Floriana dla Was i dla Waszych Rodzin.

Niech podejmowane działania i służba drugiemu człowiekowi będą zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Zasłużonym i Honorowym oraz wszystkim czynnym i zaangażowanym Strażakom, oraz Waszym bliskim życzymy Bożego błogosławieństwa i wstawiennictwa Waszego świętego Patrona.

A Zmarłym Strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę wypraszamy wieczny odpoczynek.

*   *   *

Św. Florian, żołnierz i męczennik, jest czczony w całej Polsce głównie jako patron podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów oraz patron strażaków. Ma to swoje źródło w XVI w., kiedy pożar strawił tę część Krakowa, w której znajduje się dzielnica Kleparz. Ocalała jedynie wystawiona na Kleparzu okazała świątynia, właśnie z relikwiami św. Floriana. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 4 maja.

Według żywotu z VIII w., Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Mantem, w pobliżu Krems (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Byył chrześcijaninem. Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Przywiedziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało odnalazła Waleria i ze czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego St. Florian jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.

W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. Kraków jeszcze dzisiaj obchodzi pamiątkę św. Floriana jako święto. Florian jest patronem Austrii i Bolonii oraz Chorzowa; ponadto hutników, strażaków i kominiarzy, a także garncarzy i piekarzy. W Warszawie pod wezwaniem św. Floriana jest katedra warszawsko-praska.

Źródło:

www.brewiarz.pl