Dnia 18 września obchodzimy w kalendarzu liturgicznym święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży. Z tej okazji zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Na Triduum przed świętem Patrona dzieci i młodzieży zapraszamy:
- w środę na Mszę św. o godz. 18.00 dzieci z klas III-ich, które w tym roku przystąpią do I Komunii Świętej. Dzieci zapraszamy razem z rodzicami. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców;
- w czwartek na Mszę św. o godz. 18.00 kandydatów do bierzmowania z klas II i III gimnazjum;
- w piątek na Mszę św. o godz. 18.00 dzieci i młodzież z działających przy parafii grup formacyjnych.
Będziemy modlić się i prosić o dar silnej wiary, oraz odwagę dawania jej świadectwa w naszym codziennym życiu. Wszyscy wiemy, że nie jest to łatwe zadanie, jednak możliwe do zrealizowania, czego najlepszym przykładem jest święty Stanisław.
Z życia św. Stanisława Kostki możemy zaczerpnąć naukę, że to nie długość decyduje o tym, czy nasze życie jest spełnione, udane i szczęśliwe. Kluczem do szczęścia jest jakość życia, świętość i zjednoczenie z Bogiem.
Thomas a Kempis stawia nam pytanie: „I cóż po długim życiu, jeśli się tak mało poprawiamy?” Bóg daje nam taką miarę życia jaką uznaje za stosowną. Ludzie, mając inną wizję i swój pomysł na życie, często nie zgadzają się z Panem Bogiem, a wręcz chcą dyktować Mu, co powinien dla nich zrobić.
Święty Stanisław Kostka odznaczał się odmienną postawą – ważne dla niego było rozpoznanie w swoim życiu woli Boga. Rozpoznanie to przychodziło najczęściej na modlitwie, której święty od najmłodszych lat poświęcał wiele czasu.
Święty Stanisław pomimo, że pochodził ze szlacheckiej rodziny pozostawił nam również przykład życia jako służby cichej, pokornej i nie na pokaz. Tajemnicą świętości życia jest sumienne wykonywanie swoich obowiązków.
Stanisław Kostka swoim życiem uczy nas ogromnej wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu przeszkód. Jego fenomen polegał na wytrwałym dążeniu do wyznaczonego celu i realizacji odkrytego powołania. Jest on również wzorem zachowania własnej indywidualności. Człowiek na co dzień żyje w wielu grupach (w rodzinie, grupie rówieśniczej) i często ulega wpływom innych osób. Sztuką jest być pewnym siebie, posiadać własne zdanie i umieć je wyrażać.
Najważniejsze przesłanie św. Stanisława Kostki mówi, że to kim naprawdę jesteśmy i do czego zostaliśmy powołani, odkrywamy na modlitwie, bo to Bóg daje nam misję, jaką mamy wypełnić na ziemi.
Św. Stanisławie, Patronie Polski i patronie dzieci i młodzieży na całym świecie, każdego dnia ucz nas odwagi i świętości w wiernym wypełnianiu tych czynów, które Pan sam dla nas przygotował.
KRÓTKI ŻYCIORYS
Św. Stanisław Kostka – patron młodzieży urodził się w 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu, pochodził z zamożnej kasztelańskiej rodziny. Przez 3 lata uczęszczał do jezuickiego gimnazjum w Wiedniu. Był to okres szczególnego rozwoju życia wewnętrznego, związanego z modlitwą i umartwieniami. Wtedy też był prezesem studenckiego Bractwa św. Barbary.
Został cudownie uzdrowiony w 1565 r. za przyczyną Maryi, której był wielkim czcicielem. Gdy ukończył 16 lat, oświadczył rodzicom, że chce wstąpić do Zakonu Jezuitów. Gdy ci odmówili, postanowił zbiec, zabierając ze sobą listy polecające od kaznodziei cesarzowej, o. Franciszka. W przebraniu wieśniaczym udał się do Augsburga, siedziby prowincjała niemieckiej prowincji jezuitów. Jednak do zakonu przyjęty został dopiero w roku 1567, po wcześniejszych studiach w Rzymie.
Stanisław zmarł 14 sierpnia w Wiecznym Mieście, mając zaledwie 18 lat.
Kult zrodził się natychmiast i spontanicznie, kiedy w dwa lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1670 roku przez papieża Klemensa X i kanonizowany przez papieża Benedykta XIII w 1726 roku.
Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Dwieście lat po kanonizacji sprowadzono do Polski cząstkę jego relikwii. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział prezydent RP Ignacy Mościcki.
Św. Stanisław Kostka jest patronem Polski (od 1671 roku) i Litwy, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej, diecezji chełmińskiej i płockiej, Gniezna, Lublina, Lwowa, Poznania i Warszawy. Jest też patronem studentów oraz nowicjuszy jezuickich, polskiej młodzieży a także Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM).