Dnia 12 stycznia odbyła się światowa premiera nowej książki Ojca Świętego Franciszka pt. „Miłosierdzie to imię Boga”. Publikacja ukazała się w 86 krajach, w tym również w Polsce.
W bardzo osobistej książce papież mówi, że Kościół jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą do niego przyjść, że wystarczy tylko pragnąć Bożego przebaczenia, by móc je otrzymać. Wskazuje, że to, co najważniejsze dla współczesnego świata, zostało objawione w krakowskich Łagiewnikach.
„Bóg nas oczekuje, czeka, aż pokażemy Mu choć ten maleńki prześwit, by mógł w nas działać swoim przebaczeniem, swoją łaską – mówi Franciszek. – Tylko ten, kto został dotknięty, przytulony czułością Jego miłosierdzia, zna tak naprawdę Pana. Dlatego często powtarzam, że przestrzenią, w której dochodzi do spotkania z miłosierdziem Jezusa, jest mój grzech” stwierdza papież w rozmowie z Torniellim.
„Kościół nie jest na świecie po to, by potępiać, lecz by umożliwić spotkanie z tą przenikającą do głębi miłością, jaką jest Boże Miłosierdzie – stwierdza Franciszek. – Aby mogło się to zdarzyć, trzeba wyjść. Wyjść z kościołów i parafii, wyjść i pójść szukać ludzi tam, gdzie żyją, gdzie cierpią, gdzie mają nadzieję” – mówi papież w rozmowie z dziennikarzem.
Franciszek w prostych i bezpośrednich słowach zwraca się do każdego człowieka, budując z nim osobisty, braterski dialog. Swoje myśli kieruje do wszystkich tych osób – w Kościele i poza nim – które szukają sensu życia, uleczenia ran. Przede wszystkim do niespokojnych i cierpiących, biednych, wykluczonych, do więźniów, lecz również do zdezorientowanych i dalekich od wiary.
W rozmowie z Torniellim papież wyjaśnia – poprzez wspomnienia młodości i poruszające historie ze swojego doświadczenia duszpasterskiego – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia. Nie ignorując kwestii etycznych i teologicznych, przypomina, że Kościół nie może przed nikim zamykać drzwi. Tym chrześcijanom zaś, którzy uważają, że należą do „sprawiedliwych”, przypomina: „Również papież jest człowiekiem, który potrzebuje miłosierdzia Bożego”.
Autor rozmowy Andrea Tornielli jest jednym z najbardziej znanych włoskich dziennikarzy i watykanistów, prowadzi popularny we Włoszech blog „Sacri palazzi”, na łamach którego porusza ważniejsze tematy związane z historią współczesnego katolicyzmu.