Październik, od 1978 roku już zawsze będzie się nam – Polakom – kojarzył z Janem Pawłem II, papieżem i człowiekiem wielkiej modlitwy różańcowej.

W tym roku, 11 października będziemy obchodzić w kościele w Polsce XV Dzień Papieski. Dnia 16 października przypadnie kolejna rocznica jego wyboru na Stolicę św. Piotra, a zaraz po niej, 22 października – w dniu rocznicy inauguracji pontyfikatu – w kalendarzu liturgicznym będziemy obchodzić wspomnienie św. Jana Pawła II.

Nieco wcześniej, bo już od 2 do 4 października nasi parafianie mogli zobaczyć pamiątki po Papieżu Polaku Świętym Janie Pawle II. Wszystko za sprawą niecodziennego mobilnego muzeum, które odwiedziło naszą miejscowość.

W czwartek, po południu wyruszyliśmy z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

1

2

DSC09631

Po niespełna godzinie drogi Mobilne Muzeum Jana Pawła II przekroczyło granicę naszej miejscowości.

DSC09635

Dzięki życzliwości kilku naszych parafianek – po umyciu okien, witryn wystawienniczych i rozłożeniu osobistych pamiątek związanych z życiem i pontyfikatem Papieża-Polaka – muzeum zostało przygotowane dla zwiedzających.
DSC09703

DSC09778

Pamiątki, jakie można było zobaczyć w czasie zwiedzania Mobilnego Muzeum zostały przekazane przez Kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolitę Krakowskiego, oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Wśród ekspozycji znalazły się m.in.: brewiarz, którego używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska, ampułki, z których korzystał Ojciec Święty w czasie Mszy św. podczas pielgrzymek do Polski, oraz zegar z  prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.

różaniec

piuska

zegar

ampułki1

narty

W piątek, od wczesnych godzin rannych muzeum zwiedzali uczniowie Szkół Podstawowych, oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola w Tokarni.

SZP1

dzieci2

dzieci

młodzież4

krzysziu

młodzież3

Muzeum odwiedził również p. Stanisław Bisztyga, senator VII kadencji, oraz wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Krakowie.
bisztyga

Wśród zwiedzających nie zabrakło także Służby Liturgicznej Ołtarza, naszych lektorów i ministrantów.
muzeum_lektorzy

muzeum_lektorzy2

W niedzielę, po każdej Mszy św. do godziny 13.00 muzeum odwiedziło wielu parafian wraz z rodzinami i dziećmi.

parafianie1

parafianie2

parafianie3

Po godzinie 15.00 Muzeum Mobilne Jana Pawła II, opuściło naszą miejscowość udając się w dalszą podróż, tym razem do Wrocławia.

porządki1

porządki2

porządki3

porządki4

porządki5

Mobilne Muzeum Jana Pawła II usytuowane w 18-metrowym pojeździe o wysokości 4 metrów, wadze przekraczającej 18 ton i powierzchni  wystawienniczej 62  m² jest projektem Centrum Jana Pawła II „Nie  lękajcie się!” w Krakowie, mającym na celu promowanie myśli i nauczania Ojca Świętego.

Mobilne Muzeum Jana Pawła II już od trzech lat przemierza Polskę, oraz inne części Europy. Do tej pory odwiedziło ponad 100 miast i miejscowości, oraz większe sanktuaria Europy, m.in.:  Loreto, Santiago de Compostela, Lisieux, Fatimę i Wiedeń.

Wszystkim, którzy zechcieli odwiedzić Mobilne Muzeum Jana Pawła II, i którzy wsparli budowę Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, serdecznie dziękujemy i staropolskim: „Bóg zapłać” wyrażamy naszą wdzięczność.

Niech pamięć o Świętym Janie Pawle II – naszym Rodaku – trwa i dzięki takim inicjatywom, jak niecodzienne Mobilne Muzeum jest przekazywana młodemu pokoleniu, które poznaje życie i pontyfikat Wielkiego Papieża dzięki naszym wspomnieniom.