W niedzielę 11 lutego rozpoczynamy 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności”. Takie też hasło przyświeca wszelkim działaniom podejmowanym w 2018 roku w Apostolstwie Trzeźwości. Nawiązuje ono do słów św. Jana Pawła II: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać”. Te słowa mają szczególne znaczenie w roku wyjątkowego jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Na świętowanie odzyskania wolności zewnętrznej po długim okresie zniewolenia przez zaborców, kładzie się cieniem problem zniewolenia tak ogromnej liczby Polaków przez nałogi, zwłaszcza przez pijaństwo i alkoholizm. Warto wiedzieć, że sto lat temu spożycie alkoholu przez Polaków wynosiło od 1 do maksymalnie 3 litrów na osobę. Współczesne wskaźniki mówią o spożyciu 10 litrów czystego spirytusu przez statystycznego Polaka rocznie. Aż około miliona osób jest uzależnionych od alkoholu i na to, że jest dwa do trzech milionów osób, które regularnie się upijają. Jeśli nasz naród pragnie być prawdziwie wolny, musi porzucić drogę pijaństwa i wejść na drogą trzeźwości. Trzeźwość bowiem jest fundamentem prawdziwej wolności naszej Ojczyzny.
Prawda ta jasno i głośno wybrzmiała w czasie ubiegłorocznego Narodowego Kongresu Trzeźwości. Wśród licznych owoców tego wielkiego dzieła jest powstanie Narodowego Programu Trzeźwości. Zostanie on ogłoszony 13 lutego, w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu, przez bpa Tadeusza Bronakowskiego, Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ten dokument może być cennym drogowskazem dla wszystkich Polaków, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, jak ratować naszą Ojczyznę przed zniewoleniem i cierpieniem tak wielu rodaków. Od naszej otwartości i odpowiedzialności zależy, jak przyjmiemy Narodowy Program Trzeźwości i jak będziemy go realizować. Nie jest to łatwe zadanie, stąd potrzeba gorącej, ofiarnej modlitwy w tej intencji.
Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest okazją do pogłębionej refleksji nad tym, czy dobrze przygotowujemy się do naszego egzaminu z wolności jako naród, ale także w wymiarze indywidualnym. W parafiach wystawione są księgi trzeźwości, do których można wpisać swój dar abstynencji, zwłaszcza podjętej z miłości do bliźnich pogrążonych w nałogach. To piękne świadectwo dla innych i duchowa pomoc potrzebującym wsparcia na drodze trzeźwienia. Każdy dzień Tygodnia Modlitw ma szczególną intencję, a także swojego patrona, którego życie może być wzorem dla nas współczesnych ludzi. Kapłani wszystkich polskich parafii, jak co roku otrzymali pomoc w przeprowadzeniu Tygodnia Modlitw w postaci materiałów duszpasterskich w Vademecum Apostoła Trzeźwości na 2018 rok.