Przed nami Niedziela Palmowa. Procesja wokół kościoła z palmami i rzeźbą Jezusa na osiołku o godzinie 11:00.
Uroczystościom przewodniczyć będzie bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Niedziela Palmowa kojarzy się nam niewątpliwie z palmami, które w tym dniu wierni przynoszą do swoich świątyń.

W naszej parafii zachował się dawny zwyczaj robienia wysokich, ponad kilkunastu metrowych palm, które zdobi się ręcznie kwiatami z kolorowej bibuły i przyozdabia zielonymi gałązkami bukszpanu.

Parafia w Tokarni jest jedną z nielicznych, a może nawet i jedyną parafią w Polsce, gdzie w procesji wokół kościoła wozi się drewnianą figurę Jezusa na osiołku.

Jej autorem jest Józef Wrona, miejscowy artysta, ludowy rzeźbiarz, twórca Kalwarii Tokarskiej i długoletni kościelny w jednej osobie.

Ten zwyczaj wpisuje się od 1968 roku w kliszczacki pejzaż religijny naszej parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni i trwa do dnia dzisiejszego.

Po wymuszonej przerwie, spowodowanej pandemią, chcąc podtrzymać tradycję, razem z Kliszczackim Centrum Kultury wracamy do organizacji Konkursu na Najwyższą i Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, nad którym w tym roku Patronat Honorowy objął abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

„Ten niepowtarzalny, wielobarwny korowód” – jak pisał o Niedzieli Palmowej w Tokarni prof. Wiktor Zin – dokumentują na swoich fotografiach nie tylko mieszkańcy Tokarni, nasi Parafianie, ale także przybyli Goście i fotoreporterzy; wśród nich Adam Bujak, fotograf papieski.

Dlatego w tym roku postanowiliśmy z Dyrektorem Kliszczackiego Centrum Kultury zainicjować pierwszy Konkurs Reporterów o wymownej nazwie „Tokarska BAGNIEĆ”.

Najpiękniejszą fotografię, wykonaną w tym roku w Niedzielę Palmową można przesłać do 15 kwietnia na adres emailowy – tokarniakck@gmail.com – Kliszczackiego Centrum Kultury.

Zwycięzca otrzyma unikatową – malowaną ręcznie na szkle przez Zdzisława Słoninę, ludowego Artystę – statuetkę.

Zapraszamy do Tokarni.