Już niedługo rozpocznie się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej. Inauguracja uroczystości odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia. Przez cały tydzień wierni gromadzić się będą na modlitwie w bazylice i na dróżkach. Uroczystości centralne zaplanowano na niedzielę 22 sierpnia.
Tydzień uroczystości w sanktuarium rozpocznie Msza św. o godz. 15.00, które będzie przewodniczył o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny OO. Bernardynów. Po Eucharystii wyruszy Procesja Boleści Maryi do Domku Matki Bożej, gdzie modlitwę zakończą uroczyste nieszpory.
Każdego dnia w tygodniu odpustowym o godzinie 5.30 nastąpi odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej i śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Maryi. O godz. 6.00 Msza św. z kazaniem odpustowym. W ciągu dnia Msze św. będą sprawowane według zwykłego porządku w sanktuarium. O 18.00 pielgrzymi będą się gromadzić na nieszporach z kazaniem. Dzień zakończy różaniec przed cudownym obrazem NMP Kalwaryjskiej oraz apel maryjny.
W czwartek, 19 sierpnia, wierni będą uczestniczyć w odpustowym Dniu Misyjnym, który będzie poświęcony dziękczynieniu za 50 lat pracy misyjnej bernardynów w Demokratycznej Republice Konga. Wieczornej modlitwie w intencji Kościoła, Ojca Świętego i misjonarzy będą przewodniczyć współbracia, którzy posługują na misjach. Po Mszy św. o godz. 19.00 zaplanowano wieczór misyjny.
Piątek to tradycyjny dzień odpustu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Główne uroczystości odbędą się przy kaplicy Domku Matki Bożej o godz. 15.00. Procesji Pogrzebu Maryi, którą poprzedzą nieszpory, będzie przewodniczył bp Jonas Ivanauskas, ordynariusz diecezji koszedarskiej na Litwie oraz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po procesji przy kościele Grobu Maryi będzie celebrowana Eucharystia.
W sobotę swoje święto w czasie odpustowym będą przeżywać młodzi. Kalwaryjski Dzień Młodych jest czasem modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Pielgrzymi zgromadzą się na Drodze Krzyżowej od stacji Ratusz Piłata o godzinie 10.00. O godzinie 19.00 rozpocznie się na Górze Ukrzyżowania nabożeństwo oraz procesja światła. O 20.00 będzie sprawowana Msza św. na Placu Rajskim, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej. Eucharystię będą koncelebrowali bernardyńscy neoprezbiterzy. Na zakończenie dnia przy ołtarzu polowym odbędzie się koncert Magdy Anioł z zespołem.
Centralne uroczystości Wniebowzięcia NMP odbędą się w niedzielę 22 sierpnia. O godz. 6.00 rano będzie sprawowana Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpocznie się Procesja Wniebowzięcia Matki Bożej. Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abpa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, będzie celebrowana o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Zakończeniem uroczystości będą nieszpory o godz. 18.00 oraz procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.
Przez cały czas odpustowy wierni będą mogli korzystać z sakramentu pokuty. W kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa fotografii Artura Brockiego pt. „Calvaria Mystica” prezentująca Dróżki Kalwaryjskie, jako wyjątkowe miejsce modlitwy pątników.
Obchody odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są związane z Dróżkami Matki Bożej i nabożeństwem, jakie powstało już na początku XVII wieku. Droga Boleści Maryi ma swoją kontynuację w stacjach pogrzebu Matki Bożej i prowadzi do części Wniebowzięcia, która przypomina o powołaniu do świętości, do którego Bóg przeznaczył każdego człowieka. Maryjny charakter sanktuarium przejawia się również w kulcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Z niesłabnącą żarliwością do stóp czułej Madonny przytulającej do swego policzka Dzieciątko, zdążają rzesze pielgrzymów szukając pocieszenia i wstawiennictwa w wielu potrzebach.