Tradycyjnie w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przeżywaliśmy Dożynki Parafialne. Gospodarzami dożynek parafialnych byli mieszkańcy ról: Bryle, Zagrody, Bierówki i Gębki.

Dożynki to radosne zwieńczenie rolniczej pracy. Na mszy św. o godzinie 11.00 w sposób szczególny dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony i za chleb, który jest darem nieba.

Najświętszej Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz naszej parafii ks. Robert Pietrzyk. W swojej homilii ukazał, jak wielką wartość ma chleb i ludzka, ciężka pracy rolnika.

– Jak wielką wartość ma Wasza praca; jak ogromną wartość ma chleb, skoro nie jakiś szlachetny kamień, ani drogocenna perła, ale właśnie zwykły chleb – owoc pracy rolnika – został wybrany przez Chrystusa jako zewnętrzna osłona Jego fizycznej obecności na ołtarzu w Eucharystii.

Podkreślił także, że plony są znakiem ojcowskiej miłości Boga do człowieka, który jak Dobry Ojciec troszczy się o chleb dla swoich dzieci.

Nawiązał także do obchodzonej w tym dniu Uroczystości Wniebowzięcia NMP i święta Matki Bożej Zielnej.

– Wniebowzięta Matka, która wiernie słuchała, zachowywała w swoim sercu i w swoim ziemskim życiu wypełniała Słowo Boga, stając się Jego matką, dając temu Boskiemu Słowu ludzkie ciało uczy nas wiary w Boga i wiary Bogu. Kieruje nasze oczy ku niebu, by kiedyś u końca naszego życia, kiedy nasze oczy zamkną się bezwładnie, otworzyć je w Domu Ojca… by każdy z nas mógł przeżyć swoje „wniebowzięcie”.

Kończąc swoje wystąpienie Kapłan zwrócił się do uczestników uroczystości z ważnym przesłaniem.

– Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika, która rodzi i karmi, jest jak matka: matka-ziemia: żywicielka, karmicielka. Dlatego trzeba o tę ziemię dbać; traktować ją z wielkim szacunkiem; nieraz z miłością ucałować… Szanujcie każde ziarno zboża kryjące w sobie cudowną moc życia. Niech z Waszych ust nie znika to piękne pozdrowienie „Szczęść Boże!”. W nich zawarta jest nasza chrześcijańska tożsamość o godność. Nie pozwólcie, aby ją wam odebrano!

Na każdej mszy św. poświęciliśmy także bukiety ziół i kolorowych kwiatów.

Dziękujemy tegorocznym gospodarzom dożynek parafialnych, mieszkańcom ról: Bryle, Zagrody, Bierówki i Gębki za podjęcie się przygotowania wieńca dożynkowego, za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, zamówione msze święte oraz za złożoną ofiarę na kościół od ról dożynkowych.

W przyszłym roku – jak Pan Bóg pozwoli – tradycyjnie, jak co roku, 15 sierpnia o podjęcie się roli gospodarzy dożynek parafialnych poprosimy mieszkańców ról: Wierdonki i Granica.