foto.T.WARCZAK001

Po śmierci księdza kanonika Jerzego Wyporka probostwo w Tokarni objął ks. mgr lic. Robert Pietrzyk, kanonik R.M. (Rochettum et Mantolettum), wyświęcony w 1995 roku, dyrektor Radia PLUS Kraków, wiceprezes zarządu Porozumienia Radiowego Plus Sp. z o.o., delegat Archidiecezji Krakowskiej w Radzie Programowej Spółki Producenckiej Plus Polska Sp. z o.o., były sekretarz Rady Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, odpowiedzialny za stronę internetową Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Robert Pietrzyk urodził się 23 kwietnia 1970 r. w Skawinie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, w roku 1995 został wyświecony na kapłana przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolitę krakowskiego w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii św. Katarzyny w Nowym Targu, gdzie służył 3 lata.

Będąc opiekunem grupy Odnowy w Duchu Świętym współtworzył w Ludźmierzu rekolekcje dla muzyków chrześcijan. Owocem tych rekolekcji były liczne nawrócenia młodych ludzi ze środowiska muzycznego oraz wydane płyty z pieśniami uwielbienia. Jako moderator Oazy Dzieci Bożych zainicjował w ogrodach u św. Katarzyny trwający do dnia dzisiejszego Dzień Dziecka, w którym uczestniczyły setki dzieci. Pozyskane fundusze z loterii fantowej wspierały działalność lokalnych instytucji wychowawczo-opiekuńczych. Jedną z nich był Dom Dziecka na Kowańcu. Jako młody kapłan odwiedzając systematycznie (w zastępstwie kapelana) chorych z Komunią św. w nowotarskim szpitalu, poznał z perspektywy sali szpitalnej życie ludzkie i jego przemijalność.

Przez trzy lata przewodniczył parafialnej grupie w Pieszej Góralskiej Pielgrzymce na Jasną Górę, a w 1997 roku wraz z młodzieżą wziął udział w Światowym Dniu Młodzieży w Paryżu. W roku 1998 został przeniesiony do parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach, gdzie służył kolejne 4 lata.

Jego zaangażowanie w pracy z młodzieżą zarówno w szkole, gdzie był opiekunem Samorządu Uczniowskiego, jak poza jej murami zostały szybko zauważone przez lokalną społeczność i docenione poprzez nominowanie księdza do nagrody „Małopolanin Roku”. Za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w pracy pedagogicznej trzymał nagrodę Starosty Myślenickiego. Był także inicjatorem koncertu charytatywnego dla chorej na białaczkę uczennicy. W koncercie „Dla Ani” wzięli udział znani artyści, jego przyjaciele, Mietek Szcześniak i Jacek Dewódzki, wokalista grupy Dżem, a zebrane fundusze zostały przekazane na rehabilitację dziewczynki.

Potem były Dobczyce – Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Nad zalewem dobczyckim spędził pięć lat. Był opiekunem Grupy Apostolskiej i wraz z młodzieżą zainicjował wiele charytatywnych akcji. W roku 2000 wraz z uczniami z Zespołu Szkół Średnich, oraz młodzieżą z parafii wziął udział w Światowym Dniu Młodzieży w Rzymie. Dzięki jego inicjatywie w dobczyckim kościele można było wysłuchać premiery „Tryptyku Rzymskiego” w wykonaniu Stanisława Soyki. Do historii Dobczyc przeszły dwa koncerty. Pierwszy, plenerowy Arki Noego, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy osób – dzieci i całych rodzin, oraz drugi, akustyczny zespołu Tymoteusz (2 Tm 2,3), który po brzegi wypełnił kościół młodzieżą. W czerwcu 2007 roku ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ze względu na kompetencje ks. Roberta i jego przygotowanie poprzez studia dziennikarskie na UPJPII w Krakowie zlecił mu prowadzenie diecezjalnej rozgłośni radiowej, a w roku następnym administrowanie i zarządzanie stroną internetową archidiecezji krakowskiej.

Nigdy jednak nie opuścił parafii i duszpasterstwa. Przez 7 lat pracował w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie, łącząc powołanie kapłańskie ze swoją muzyczną i filmową pasją. Razem z Marcinem Pospieszalski i Michałem Lorencem współtworzy międzynarodowy projekt muzyczny pt. „Decalogue”, który powstaje z potrzeby serca wielu muzyków ku czci św. Jana Pawła II. Jest konsultantem kościelnym przy produkcji pełnometrażowego filmu o św. Janie Pawle II, którego producentem jest Przemysław Hauser („Świadectwo”), a jego narratorem Piotr Kraśko. Obecnie pełni funkcję członka Rady Konsultorów przy Komitecie Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i pracuje w podkomisji medialnej Komitetu Organizacyjnego ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce.

Ks. kanonik Robert Pietrzyk przejął obowiązki proboszcza i przewodniczy wspólnocie parafialnej. Podjął trud kontynuowania dzieła związanego, między innymi z wykończeniem kościoła, którego budowę rozpoczął śp. ksiądz Jerzy Wyporek.

Anna Pasiowiec