W dniach 2 i 3 października 2015 r., w słońcu złotej polskiej jesieni, odbył się już po raz szósty Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość. Organizatorem rajdu była Lokalna Grupa Działania KLIMAS. W rajdzie wzięło udział 11 patroli: ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Czarnej, Szkoły Podstawowej Nr 1  i Nr 2 w Tokarni, Gimnazjum w Tokarni, w Krzczonowie, w Lubniu, w Krzeczowie, w Skomielnej Białej, w Tenczynie oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.

W pierwszym dniu, uczestnicy Rajdu wzięli udział w uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni, podczas której modlono się za poległych w czasie II wojny światowej Żołnierzy Wyklętych walczących na terenie Gmin Tokarnia i Lubień.

4

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Wasilewski-Kruk, wikariusz parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej, moderator rejonowy Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Litwa, wikariusz parafii Matki Bożej Śnieżnej.

1

Kaznodzieja podjął refleksję nad ponadczasowym i doczesnym sensem słowa „Ojczyzna”. Postawił również pytania: – Jakim ja jestem Polakiem? Jaki jest mój stosunek do mojej kochanej Ojczyzny, której na imię Polska? Czy nie jestem tylko kibicem, który sprawom Polski przygląda się z boku, najczęściej krytykuje? Zastanawiał się i szukał odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by naprawdę kochać Polskę?

3

3a

2

Po uroczystej Mszy św. uczestnicy wyruszyli na trasę: Gimnazjum w Tokarni – Jaworzyny – Parszywka – Koskowa Góra – Szkoła Podstawowa w Bogdanówce. Piętnastokilometrowa trasa zawierała cztery punkty kontrolne, w których musieli wykazać się szczegółową wiedzą historyczną, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy oraz orientacją w terenie. W trakcie gry patrolowej zostali przeszkoleni jak zachować się na wypadek zasadzki Niemców i jak wystawić „czujkę”. Po powrocie do bazy rekonstruktorzy 1 PSP AK z Limanowej prezentowali uczniom broń z czasów II wojny światowej, co wzbudziło duże zainteresowanie chłopców ale i dziewcząt.

W sobotę trasa marszu przebiegała po terenie gminy Lubień, w masywie Lubonia Wielkiego. Tutaj również członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK przygotowali dla uczestników niespodzianki. Patrole natknęły się na zasadzkę Niemców, musiały wykazać się umiejętnością wyszukiwania „kryjówki”, posługiwania się mapą i kompasem oraz przeszli elementy musztry. Trzeba było zaplanować atak na konwój niemiecki, odnaleźć symbole Polski Walczącej, wykazać się dobrą kondycją fizyczną podczas rzucania granatem oraz czołgania się z bronią.

Po powrocie do bazy w Tenczynie, przy ognisku, komandor rajdu Tomasz Studziński podsumował dwudniową grę patrolową. Poziom zmagań był w tym roku bardzo wysoki, a rozbieżność punktowa pomiędzy pierwszym i ostatnim patrolem wynosiła zaledwie siedem punktów. Zwyciężył patrol z Gimnazjum w Skomielnej Białej, drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Tenczynie, a trzecie Szkoła Podstawowa Nr 1 w Tokarni.

Składam gorące podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie przyczynili się do organizacji i uświetnienia VI Rajdu Szlakami Walk o Niepodległość 1939 – 1955: ks. proboszczowi Robertowi Pietrzykowi, ks. Krzysztofowi Litwie, ks. Andrzejowi Wasilewskiemu-Krukowi, Stanisławowi Bisztydze – Senatorowi VII Kadencji, wiceprezesowi MARR, wójtom: Władysławowi Piaściakowi i Kazimierzowi Szczepańcowi, członkom Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Limanowej z dowódcą Januszem Jurowiczem na czele, dyrektorom szkół, pocztom sztandarowym, nauczycielom – opiekunom patroli, reprezentacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej w Bogdanówce i Tenczynie za gościnność.

W imieniu organizatora:

                                                                                         Ewa Kawończyk