Powstała z potrzeby serca
W bieżącym roku odpust parafialny w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni zostanie połączony z obchodami 35. rocznicy erygowania tamtejszej parafii. Kult Najświętszej Maryi Panny jako Śnieżnej Pani i Opiekunki dzieci trwa w tym miejscu znacznie dłużej.
Obchody rozpoczną misje parafialne, które poprowadzą ks. Andrzej Ziółkowski CM, wybitny kaznodzieja i ks. Józef Litwa, były wikariusz parafii. Od niedzieli 30 lipca, w kolejne dni będą odbywać się nauki tematyczne oraz nabożeństwa, m.in.: Droga Krzyżowa na Urbaniej Górze, Różaniec, Apel Jasnogórski.
W sobotę 5 sierpnia, w uroczystość MB Śnieżnej, sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.
O godz. 16. rozpocznie się 3. parafialny festyn z licznymi atrakcjami dla całych rodzin i najmłodszych dzieci. Festynowi parafialnemu, który odbędzie się pod hasłem: „Matko Boża Śnieżna, Pani Tokarska z dziećmi Twymi bądź”, towarzyszyć będą także inne wydarzenia kulturalne i społeczne w ramach V Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Bedzie m.in. można spróbować regionalnych specjałów. W programie przewidziano także występy lokalnych zespołów.
Podczas wydarzenia będzie miała miejsce premiera książki „Z potrzeby ludzkich serc” Mariana Cieślika, która jest zarysem dziejów tokarskiej parafii. W powstanie publikacji zaangażowali się parafianie, m.in. Sylwester Jamrozik (fotografie) oraz Sylwia Mirowska (okładka).
– Opisana w niej historia została zaczerpnięta ze wspomnień tych parafian, którzy pamiętają czasy odległe i chętnie dzielili się swoją wiedzą i wspomnieniami – wyjaśnia ks. Pietrzyk.
– Książka powstała z potrzeby serc stąd tytuł, tak, jak z potrzeby serca powstała parafia, o którą przez wiele lat starali się mieszkańcy Tokarni, mocno związani z Matką Bożą, pielęgnując, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu kult Matki Bożej, opiekunki dzieci i patronki parafii. Jak podkreśla kapłan, tradycja błogosławieństwa dzieci podczas dorocznego odpustu jest kultywowana do dzisiaj.
Pragnienie nowych powołań
„Oto otwarta Brama niebios – Wspaniała Matka Boga i Dziewica. Och! Wejdźcie”. Taki napis widnieje nad obrazem Pani Tokarskiej – Matki Bożej Śnieżnej, ukoronowanej przez kard. Stanisława Dziwisza 8 października ub. roku. – Nasza Matka zaprasza nas, byśmy kierowali nasze spojrzenie i podążali tam, gdzie Ona czeka na nas, byśmy z Nią wielbili Boga przez całą wieczność – mówi ks. Pietrzyk.
– Życie parafialne od strony duchowej bardzo trudno wyrazić przy pomocy badań i statystyk. Niewątpliwie charakteryzuje je obecność różnorodności form i wspólnot, bezpośrednio i żarliwie zaangażowanych w codzienne życie kościoła. W naszej parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, schola „Śnieżnej Pani”, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koło Misyjne, grupa teatralna, chór parafialny, grupa młodzieżowa, Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, 15 Róż Żywego Różańca – wymienia proboszcz.
Zapytany, czego życzyć parafianom z okazji tak pięknego i ważnego jubileuszu, odpowiada: – Parafia Tokarnia wydała wielu wspaniałych kapłanów, zarówno diecezjalnych, jak i zakonych; w tym również misjonarzy. Cieszymy się, że w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie do kapłaństwa przygotowuje się nasz Rodak Michał, który w tym roku przyjął święcenia diakonatu. Z nadzieją w sercu czekamy na nowe, liczne i święte powołania. I to jest chyba moje, nasze, życzenie, a może bardziej pragnienie serca, z racji przeżywanego jubileuszu: aby w tej wspólnocie znaleźli się młodzi ludzie, którzy zechcą pójść za Chrystusem i służyć ludziom w tych trudnych czasach.
W najbliższych planach parafii są także kwestie związane z remontem świątyni, m.in. odnowienie i restauracja zabytkowego rokokowego ołtarza głównego; malowanie kościoła, nowe konfesjonały oraz wykonanie nowych, bocznych drzwi do świątyni (projekt wykonuje pracownia Zbigniewa Felczyńskiego).
– Chcemy, żeby nasza światynia była piękna, ale piękna będzie ona wtedy, kiedy wokół ołtarza obok żywych kwiatów zdobiących ołtarz będą także żywi ludzie: dzieci, młodzież i dorośli, małżeństwa i rodziny – mówi ks. proboszcz. – Pragniemy, aby, jak w każdej rodzinie, także tej parafialnej, która przeżywa 35 lat istnienia, panowały miłość, zgoda i szacunek.
Tokarnia słynie z Kalwarii Tokarskiej, której autorem jest Józef Wrona, rzeźbiarz ludowy i długoletni kościelny parafii. Tą, która scala Kościół w Tokarni i okolicach jest Matka Boża Śnieżna czczona tu szczególnie jako Opiekunka dzieci. W dzień odpustu po mszy św. odbywa się ich błogosławieństwo za przyczyną MBŚ. Znany jest także średniowieczny zwyczaj obwożenia wokół kościoła rzeźby Jezusa na osiołku (osiołek palmowy lub lipowy) w Niedzielę Palmową, reaktywowany przez ks. prałata Jana Macha, trwający nieprzerwanie do dziś.
Parafia MB Śnieżnej powstała na mocy dekretu z 15 maja 1982 roku podpisanego przez kard. Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Pierwszym proboszczem został ks. prałat Jan Mach. Dekret wszedł w życie 30 maja 1982 roku. Kult Matki Bożej istniał jednak dużo wcześniej. Pierwszą i niepodważalną datą dokumentującą istnienie obrazu i kultu Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni jest rok 1845. Wówczas na prośbę ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Wojtarowicza kościół w Tokarni otrzymał od papieża Grzegorza XVI przywilej odpustu w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej.
Jak obraz trafił do kaplicy w Tokarni – nie wiadomo, jednak istnieje na ten temat wiele legend. Oto jedna z nich: „Dziedzic tokarski zamówił obraz, który z dalekich stron wieźli wołami. Tuż koło dworu woły stanęły i nie mogły ruszyć dalej. W dworze tym była babka chora, kulawa, poruszająca się tylko o kulach. Widząc, że woły nie chcą ruszyć z miejsca, przyszła do wozu, na którym znajdował się obraz i chciała popchnąć wóz, by ulżyć wołom. Gdy dotknęła wozu – nagle kule opadły i kobieta ta została uzdrowiona. Widząc ten cud, dziedzic tokarski postanowił wybudować kaplicę w tym samym miejscu, gdzie stał się cud”.
Pani Tokarska już od kilku wieków otacza swój lud opieką, a Jej wstawiennictwo potwierdzone jest licznymi wotami i świadectwami uzdrowień w „Księdze Cudów i Łask”. W 1963 roku Kuria Metropolitalna w Krakowie zaliczyła kościół w Tokarni do Sanktuariów Maryjnych w Archidiecezji Krakowskiej.
Tekst: Małgorzata Czekaj
Źródło: Niedziela