Dnia 24 listopada 2019 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na mszy św. o godzinie 9.00 nowi członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa złożą uroczyste przyrzeczenie.

Początki Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają czasów Golgoty; tam, u stóp Ukrzyżowanego czuwali pierwsi trzej członkowie – Najświętsza Maryja Panna, św. Maria Magdalena i św. Jan Apostoł.

W latach 1673 – 1675 św. Małgorzata Maria Alacoque z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w Paray le Monial we Francji, założonego przez świętych Franciszka Salezego i Joannę Franciszkę de Chantel doznała objawień Pana Jezusa. Chrystus ukazał św. Małgorzacie skarby Najświętszego Serca i żalił się, że Jego miłość nie jest „kochana”, że spotyka się jedynie z oziębłością i obojętnością. Na wieść o skardze Jezusa przybywało z każdym dniem wiele wrażliwych dusz – czcicieli Najświętszego Serca.

198 lat później w klasztorze Nawiedzenia NMP w Bourgen Bresse zaistniały okoliczności, które  doprowadziły do powstania Straży Honorowej NSPJ.

Siostra Maria od Najświętszego Serca doznała wewnętrznej wizji, w której sam Chrystus podsunął jej pomysł. Pod jej wrażeniem narysowała tarczę zegara, w środku której znajdowało się włócznią przebite Serce Jezusa. U góry rysunku umieściła słowa: cześć, miłość, wynagrodzenie, zaś u dołu – Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tak powstał zegar Straży Honorowej, który stał się symbolem sprowadzającym niezliczone rzesze ludzi do Boga. Każdy z członków wybierając jedną godzinę w ciągu dnia przeżywaną w zjednoczeniu z Eucharystycznym Sercem Jezusa, ofiarował swoje codzienne zajęcia w duchu miłości i wynagrodzenia za grzechy ludzi.

Tak więc 13 marca 1863 r. kilkudziesięcioosobowa wspólnota zakonna jako pierwsza została zapisana na zegarze strażowym. Był to dzień narodzin Straży Honorowej.

16 czerwca 1864 r. Ojciec Święty Pius IX przyznał jej odpusty, zostały wydane pierwsze bilety zelatorskie, wybito pierwsze medaliki strażowe. W 1868 r. Straż Honorowa dotarła do Polski. Niezwykłym czcicielem Bożego Serca i propagatorem Jego kultu był Ojciec Święty – Jan Paweł II, czego dowody dał w encyklice Dives in Misericordia oraz w homiliach wygłaszanych podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Zadaniem Arcybractwa jest:

  • rozwijanie nabożeństwa do Bożego Serca
  • całkowite poświęcenie się Bożemu Sercu
  • wynagradzanie za grzechy świata
  • pogłębianie wiary, budzenie świadomej miłości do bliźniego

Obowiązkiem członka Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa jest:

  • wiernie odprawiać Godzinę obecności przy Sercu Bożym, brać udział w Godzinie Świętej
  • uczestniczyć we mszy świętej wynagradzającej w pierwszy piątek miesiąca
  • szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • nawiedzać Najświętszy Sakrament, brać udział w comiesięcznych spotkaniach Arcybractwa

Główne święto Arcybractwa wypada w czerwcu. Jest to uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czerwcu odbywają się codziennie nabożeństwa do Serca Pana Jezusa, także w czerwcu członkowie Straży Honorowej pielgrzymują na Jasną Górę do Matki Serca Jezusowego, Królowej Polski.