W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczęliśmy realizację nowego programu duszpasterskiego pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Tym razem program rozpisano na trzy lata (2019–2022). Hasła poszczególnych lat jego realizacji są następujące:

Rok I
(2019/2020)
Temat: Wielka tajemnica wiary
Motto biblijne: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego [Bóg] posłał” (J 6, 29)

Rok II
(2020/2021)
Temat: Zgromadzeni na świętej wieczerzy
Motto biblijne: „[…] Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J 6, 32)

Rok III
(2021/2022)
Temat: Posłani w pokoju Chrystusa
Motto biblijne: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57)

Program duszpasterski podejmuję próba tematycznego ujęcia Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, celebrowanej i świętowanej (por. Benedykt XVI, adhortacja apostolska Sacramentum caritatis [SC]). Stanowi kontynuację teologiczno-praktycznej refleksji nad sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego, ale nade wszystko zmierza do pogłębienia świadomości tego, czym jest „święta i Boska liturgia” (KKK 1330). Celem takiego działania jest budzenie w parafiach przede wszystkim eucharystycznej żarliwości wśród duszpasterzy i wiernych świeckich, aby istotowa więź pomiędzy tajemnicą eucharystyczną, akcją liturgiczną i zaangażowaniem na rzecz drugiego, wynikającym z przeżywania Eucharystii jako sakramentu miłości, stała się im bliższa (por. SC 5).

Chcąc zachować wierność duchowi adhortacji apostolskiej Sacramentum caritatis, w działaniach duszpasterskich powinniśmy uwzględnić m.in. pogłębienie wiedzy teologiczno-katechizmowej o Eucharystii, refleksję nad właściwym jej przygotowaniem i sprawowaniem (ars celebrandi), rozwijanie liturgicznej formacji służby ołtarza, pielęgnowanie pobożności eucharystycznej, ze szczególną zachętą wiernych do przeżywania Eucharystii i praktyki adoracji Najświętszego Sakramentu. Powinniśmy sobie również wprost postawić pytanie, czy w naszych parafialnych wspólnotach wystarczająco rozpoznajemy ścisłą więź pomiędzy chrztem, bierzmowaniem i Eucharystią.

Czy nie powinniśmy w parafialnej praktyce duszpasterskiej dążyć do bardziej zintegrowanego rozumienia przebiegu chrześcijańskiego wtajemniczenia?

Niewątpliwie sprawą najważniejszą z puntu widzenia Kościoła w Polsce jest sprawa Eucharystii, jest sprawa świętowania niedzieli. „Kościół żyje, buduje się Eucharystią”, jak napisał św. Jan Paweł II w Ecclesia de Eucharistia – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej zapowiadającej nowy program duszpasterski dla Kościoła w Polsce (2019-2022) oraz prezentującej wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nt. świętowania niedzieli.

Odnosząc się do tematu nowego programu duszpasterskiego, bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że jest to „tryptyk ukazujący Eucharystię, która jest w centrum życia, wiary i modlitwy Kościoła, źródłem i celem tejże modlitwy. Eucharystia daje życie. Wchodzimy w tajemnicę wiary. Jesteśmy zgromadzeni na świętej Wieczerzy, posileni i posłani w pokoju Chrystusa, by żyć Eucharystią na co dzień – to w zarysie temat”.
„Niedziela, dies Domini, dzień Pański, który chcemy świętować po chrześcijańsku, tak jak uczył nas św. Jan Paweł II, poprzez celebrację Eucharystii ale także poprzez świętowanie, poprzez powstrzymanie się od zawodowych niekoniecznych zajęć, prac, poprzez budowanie wspólnoty Kościoła domowego w wymiarze rodzinnym, poprzez otwieranie się na świętowanie niedzieli w tradycji przeżywanej w naszym Kościele katolickim, który jest w Polsce” – podkreślił bp Miziński. Dodał również, że Eucharystia powinna być w centrum niedzieli, a niedziela w centrum tygodnia.

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, wyjaśnił jak powstaje program duszpasterski. Jego przygotowaniem zajmuje się Komisja Duszpasterstwa KEP, do której przynależą członkowie i konsultorzy. Zaznaczył, że w układaniu programu uczestniczą też dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa poszczególnych kurii, uczelnie wyższe, tj. KUL, profesorowie, wydziały teologiczne, które są zaangażowanie w opracowanie zeszytów programu.
„Niewątpliwie sprawą najważniejszą z puntu widzenia Kościoła w Polsce jest sprawa Eucharystii, to jest także sprawa świętowania niedzieli. Pamiętamy o tym zdaniu, które wypowiedział Jan Paweł Wielki +Ecclesia de Eucharistia vivit – Kościół żyje, buduje się Eucharystią+” – powiedział abp Skworc. „Tym programem wracamy do Wieczernika, do słów i gestów, które Jezus wykonał w Wieczerniku” – dodał.

Wśród celów programu abp Skworc wymienił cel formacyjny – odnawianie świadomości daru Eucharystii. Następnym celem jest jedność i łączność sakramentów, przez chrzest i bierzmowanie do Eucharystii; a także cel ewangelizacyjny – przypominanie nauki Jezusa Chrystusa.

„My nie dajemy gotowego materiału w sensie ścisłym, to są pewne propozycje praktyczne, co wcale nie oznacza, że poszczególni duszpasterze na poziomie parafialnym nie mogą ich dostosować do swoich oczekiwań, warunków, tradycji, zwyczajów realizowanych w parafiach” – powiedział ks. Roman Chromy, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.