„Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji jest znane jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o Wniebowzięciu NMP Papież Pius XII ogłosił w 1950 roku. Uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Przypomina o wniebowzięciu Maryi jako nieśmiertelnej matki Syna Bożego. To święto określa się w Kościołach wschodnich jako: Zaśnięcie, Odpocznienie Najświętszej Maryi Panny.
Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla: “Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan”.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.
W naszej parafii w tym dniu przeżywaliśmy Dożynki Parafialne. Mszy św. dziękczynnej o godzinie 11.00, którą transmitowało na żywo Radio Ain Karim przewodniczył o. Ignacy Proszek z Zakonu Redemptorystów. Wśród koncelebransów byli ks. Bolesław Zadora, proboszcz Parafii św. Jadwigi w Teksasie, oraz ks. Robert Pietrzyk, proboszcz parafii.
„Tegoroczne plony są, jak zawsze, znakiem ojcowskiej miłości Boga do człowieka, który jako Dobry Ojciec troszczy się o chleb dla swoich dzieci. O ten chleb powszedni modlimy się codziennie, odmawiając Modlitwę Pańską „Ojcze nasz”, której nauczył nas sam Chrystus” – mówił w homilii ks. proboszcz.
Kaznodzieja ukazał wielką wartość ciężkiej pracy na roli. -„Jak ogromną wartość ma Wasza praca, jak wielką wartość ma chleb, skoro nie jakiś szlachetny kamień, ani drogocenna perła, ale właśnie zwykły chleb – owoc pracy rolnika – został wybrany przez Chrystusa jako zewnętrzna osłona Jego fizycznej obecności na ołtarzu w Eucharystii – przekonywał.
Po zakończonej Eucharystii został uroczyście poświęcony wieniec dożynkowy, który w tym roku przygotowali mieszkańcy ról Hanuski, Zamki i Polana. Na każdej Mszy św. odbyło się poświęcenie ziół i kwiatów.
W uroczystości wzięli udział: mgr inż. Władysław Piaściak, Wójt Gminy Tokarnia wraz z małżonką, p. Zofia Janicka, Sołtys wsi Tokarnia z mężem, oraz wielu ludzi ciężkiej pracy na roli.
Parafialna uroczystość była okazją do dziękczynienia Panu Bogu za dary ziemi i za ciężką pracę rolników, ale także skłaniała do modlitwy, aby nigdy na stołach w naszych domach nie zabrakło codziennego chleba.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, decyzją komunistycznych władz, przestał być dniem wolnym od pracy w 1955 roku. W maju 1989 r. Sejm przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.