Po raz siódmy będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich. W dniach 17-19 listopada na Małym Rynku znów stanie Namiot Spotkań, a w nim i w innych niedalekich lokalizacjach odbędzie się wiele wyjątkowych wydarzeń.
W planie są porady prawne, psychologiczne, pomoc socjalna, aktywizacja zawodowa, pomoc medyczna, posiłki, warsztaty: rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe, zawody sportowe, dyżury spowiednicze, nauki rekolekcyjne ks. Mirosława Toszy, koncerty , ale przede wszystkim spotkania i rozmowy w namiocie.
Z pomocy medycznej można będzie skorzystać w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, a duchowe zaplecze zapewnią osoby modlące się w kościele pw. Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1).
Zobacz program VII Światowego Dnia Ubogich
Przeczytaj Orędzie papieża Franciszka na VII Światowy Dzień Ubogich
Każdy może stać się częścią tych obchodów. Szukamy wolontariuszy, którzy będą chcieli w czasie VII Światowego Dnia Ubogich podzielić się swoim czasem z innymi.
Zgłoszenia wolontariuszy przyjmuje s. Teresa Pawlak: t.pawlak@krakowcaritas.pl. Można też napisać wiadomość do Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej!
W związku ze Światowym Dniem Ubogich krakowska Caritas proponuje akcję „Tytka charytatywna” czyli „Torba pełna dobra”. To propozycja, która dobrze wpisuje się nie tylko w klimat Światowego Dnia Ubogich, ale i późniejszego czasu przygotowań do grudniowych prezentów z okazji wspomnienia św. Mikołaja.
Aby wziąć w niej udział, można odebrać z biura Caritas lub z Punktu Socjalnego puste torby ze specjalnym nadrukiem. Akcję można ogłosić wcześniej albo podczas Światowego Dnia Ubogich i zaprosić chętne rodziny, by zabrały torbę i odniosły ją tydzień później wypełnioną żywnością i środkami czystości. Dary można przeznaczyć na dzieła charytatywne w swojej parafii, przekazać do Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Dietla 48 albo do Caritas.
Można też zapakować do zwykłej torby na zakupy trochę artykułów pierwszej potrzeby: podstawowe produkty spożywcze o długim terminie przydatności (takie jak np. cukier, słodycze, soki, bakalie, makarony, konserwy, kawa, herbata, olej) oraz środki czystości i przekazać pod wskazane wyżej adresy. Przekażemy je potrzebującym.
Zapraszamy do współpracy parafie, szkoły, urzędy i zakłady pracy. Odkryjmy, ile radości daje obdarowywanie innych!