W najbliższą niedzielę, tj. 4 września dzieci z Koła Misyjnego pod opieką Pań Katechetek będą kwestować na rzecz swoich rówieśników z obozu dla uchodźców w Bidibidi w Ugandzie.

Poniżej zamieszamy opis projektu, który chcemy razem wesprzeć.

Dzieci i młodzież z obozu Bidibidi w Ugandzie potrzebują miejsca do nauki i rozwijania swoich pasji. Ze względu na obowiązki domowe do lekcji mogą usiąść dopiero po zmroku. Tam, gdzie mieszkają, nie ma jednak prądu. Odpowiednie warunki chcą zapewnić im misjonarze werbiści, których wspiera polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Chcemy wybudować pięć budynków, które będą służyć dzieciom jako centra edukacyjno-pastoralne. Pomagamy młodym uchodźcom z Sudanu Południowego realizować marzenia i budować więzi między sobą, co w przyszłości może przynieść lepszą przyszłość ich ojczyźnie.

Każde centrum ma mieć 30 metrów długości i 10 metrów szerokości. Elementem budynku będą rynny, które odprowadzałyby wodę do cysterny. Poprzez retencję możliwe będzie wykorzystanie wody deszczowej np. do mycia rąk. Prąd ma być wytwarzany za pomocą paneli solarnych. Częścią każdego centrum będzie scena. Dzieci będą mogły przedstawiać na niej dramaty, pantomimy i tańce. „Takie zadania mogą oderwać je od codzienności i traumy” – wyjaśnia misjonarz z Bidibidi o. Andrzej Dzida.

Pierwsze centrum edukacyjne jest już w budowie. W najbliższych miesiącach planujemy jego otwarcie. Więcej informacji o postępach w realizacji projektu można znaleźć tutaj: https://pkwp.org/newsy/bidibidi_pierwsze_centrum_edukacyjne_juz_w_budowie

Projekt można wspierać wpłacając darowizny na konto Fundacji Przyjaciel Misji, z dopiskiem „Bidibidi”:

Fundacja Przyjaciel Misji
ul. Wiertnicza 142

PKO BP Oddział 6 w Warszawie
65 1020 1068 0000 1502 0147 7132

Partnerem projektu jest Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej W.P.I.P. z Jasina k. Poznania, którego Zarząd zdecydował o długofalowej pomocy w budowie pierwszego centrum oraz na polu wsparcia edukacji dzieci i młodzieży z obozu Bidibidi.