Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej, po raz kolejny 5 sierpnia br. obchodziła odpust ku czci Pani Tokarskiej, Opiekunki dzieci.

Sumie odpustowej o godz. 11:00 przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Zając, Honorowy Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Wraz z biskupem przy stole eucharystycznym stanęło wielu kapłanów. Byli obecni: księża z dekanatu Pcim; ks. Stefan Stypuła, dziekan dekanatu Jordanów;  ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach oraz rodacy: o. Ignacy Proszek, ks. Tadeusz Słonina, ks. Bolesław Zadora, o. Antoni Kluska, ks. Sławomir Filipek i ks. Michał Hans. Na zaproszenie odpowiedzieli także: ks. Jan Kabziński, ks. Ryszard Honkisz, ks. Józef Litwa, o. Paschalis Kwoczała, ks. Franciszek Dragosz i ks. Jan Bukowiec.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Andrzej Pająk, senator RP. Byli obecni przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, sołeckich oraz licznie zgromadzona wspólnota parafialna, spośród której wyróżniali się ubrani odświętnie w swoich regionalnych strojach Kliszczacy.

Celebransa głównego przed rozpoczęciem mszy św. przywitała delegacja parafialna: Marek Kluska, Wójt Gminy Tokarnia, Jolanta Milewska, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Anna Hanusiak, zelatorka Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ. Po każdej mszy św. zgodnie z tradycją odbył się obrzęd błogosławienia dzieci.

W przededniu uroczystości odpustowej, 4 sierpnia po południu od godz. 16:30, odbył się 5. Dobroczynny Parafialny Festyn Rodzinny pod hasłem: „Bogu na chwałę, ludzim na ratunek”.

Piknik rodzinny organizowany przez parafię od 5 lat ma charakter charytatywny, a jego nadrzędnym celem jest integracja całej wspólnoty parafialnej.

Współorganizatorami tegorocznego pikniku byli także Strażacy z OSP Tokarnia, którzy obchodzą w tym roku swój jubileusz 70-lecia powstania tutejszej jednostki OSP.

Jak co roku, organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zajęcia ruchowe dla dzieci poprowadziła „Piramida Fitness Club” z Tokarni. Była ścianka wspinaczkowa, którą postawiła OSP Z Pcimia. Swoją obecnością po raz pierwszy zaszczyciła nas Myślenicka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Psami. Maltańczycy, czyli inaczej Malta Służba Medyczna Oddział Myślenice nie tylko dbali o bezpieczeństwo uczestników pikniku, ale także dokonywali pomiaru ciśnienia i prowadzili kurs udzielania pierwszej pomocy.

Przeprowadzono również z wielkim rozmachem pokaz strażackich umiejętności zorganizowany przez strażaków z OSP Tokarnia, który spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności. Przy stoisku, gdzie malowano uśmiechnięte buzie dzieciom przez cały czas ustawiała się długa kolejka.

Atrakcją wydarzenia był oryginalny quad na którym Rafał Sonik wygrał w 2015 roku Rajd Dakar. Dla przypomnienia Rafał Sonik, to pierwszy polski kierowca, który wygrał najtrudniejszy rajd świata. Prezentowany quad przyciągał uwagę nie tylko dzieci ale i dorosłych.

Przez cały czas serwowano pyszne kiełbaski i karczki z grilla, chrupiące zapiekanki własnej roboty, smaczne regionalne potrawy, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Tokarni i Więcierży. Domowe ciasta upiekły panie z Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ.

Swoje prace ręczne wystawił także Wolontariat Społeczno-Kulturalny działający przy Ośrodku Kultury i Sportu w Tokarni.

Na scenie mogliśmy podziwiać występy dzieci z naszej parafialnej scholi „Śnieżnej Pani”, dwóch Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych z Mszany Dolnej i Tokarni, Natalii Jarząbek pierwszej flecistki Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz ks. Bolesława Zadory, naszego rodaka, który wykonał na harmonijce ustnej kilka utworów rodem z Teksasu, gdzie pracuje.

Odbyła się także loteria fantowa i aukcja rzeźb i obrazów lokalnych artystów. Zlicytowano m. in.: kurtkę wystawioną przez Rafała Sonika, grafikę pt. „Wspomnienie” Sylwii Mirowskiej, rzeźbę Jezusa Frasobliwego autorstwa Stanisława Wintera oraz rzeźbę „Góral grający na skrzypkach” Stanisława Nawary. Nagroda główna – motor CROSS – trafiła w ręce szczęśliwego Maksia, naszego parafianina i ministranta.

Całkowity dochód z Parafialnego Pikniku (sprzedaż losów w loterii fantowej, przychody z gastronomii oraz wpływy z licytacji) po odliczeniu kosztów własnych, wyniósł 25.543.46 zł i został przeznaczony dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tokarni, których celem jest zakup specjalistycznego pojazdu służącego m.in. do akcji poszukiwawczych w trudnym terenie.

„- Chciałbym, aby to był prezent z okazji 70-lecia istnienia OSP w Tokarni – powiedział ks. Robert Pietrzyk, proboszcz parafii. Zdaję sobie z tego sprawę, że suma, którą przekazujemy nie wystarczy, aby zakupić ten specjalistyczny pojazd, ale wierzę, że znajdą się ludzie dobrej woli, którzy zechcą pomóc i wesprzeć naszych dzielnych druhów strażaków.

– Nie wolno nam zapomnieć o tym, że to przecież Ci ochotnicy poświęcają swój wolny czas, aby strzec naszego życia i mienia. Dzisiaj, coraz częściej strażacy biorą także udział w akcjach ratunkowych w miejscach, do których trudno dotrzeć. A przecież każda chwila jest cenna, na wagę złota, tym bardziej na wagę ludzkiego życia. Myślę, że zakup quada, pozwoli strażakom szybko i skutecznie nieść pomoc w trudno dostępnym terenie.

– Pragnę jeszcze raz podziękować strażakom za ich pracę, poświęcenie i udział jednostki OSP Tokarnia oraz Orkiestry Dętej w uroczystościach kościelnych i parafialnych”.

Były też i miłe niespodzianki, które zaskoczyły zarówno strażaków, jak i samego kapelana. Tort urodzinowy, który na prośbę kapelana dla strażaków z okazji jubileuszu upiekli Matra i Walenty Hanusiak oraz odznaczenie, jakie zostało przyznane kapelanowi na wniosek dh. Stanisława Wróbla, komendanta OSP Tokarnia przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

W imieniu Prezydium ZP OSP RP odznaczenie Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Myślenickiej. uroczyście wręczył ks. Robertowi Pietrzykowi, kapelanowi gminnemu dh. Jan Podmokły, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach wraz z Markiem Kluską, prezesem Zarządu Gminnego ZOSP RP w Tokarni.

– Jestem zauroczony. Życzyłbym sobie, żeby każda parafia tak wspierała strażaków, żeby im pomagała. Myślę, że ta pomoc idzie w dwóch kierunkach: dzisiaj wy im pomagacie, jutro oni wam pomogą” – powiedział prezes ZP ZOSP RP.

Gwiazdą wieczoru był niesamowicie pozytywny i energetyczny Piotr Majerczyk ze swoją góralską kapelą „SIWY DYM”, który porwał do zabawy zgromadzoną licznie pod sceną publiczność.

Wśród licznie przybyłych gości pojawili się m.in.: Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka TVP z Watykanu, Zdzisław Słonina, znany i ceniony artysta ludowy ze Świątnik Górnych, oraz o. Paschalis Kwoczała, komisarz Ziemi Świętej wraz z Anną Pikułą, dyrektorem Fundacji Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie.

Wszystkim którzy przybyli, aby aktywnie uczestniczyć w pikniku dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie, to duchowe, jak i również materialne. Bóg Wam zapłać.

Podziękowania:
Dokumentacja fotograficzna:
Bartłomiej Dyrcz, Dyrektor Gminnego Ośrodka i Sportu w Tokarni
Media:
Józef Zięba, iTV Myślenice Telewizja Internetowa

Patronat nad festynem objął Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar. Siedmiokrotny zdobywca Pucharu Świata. Kapitan Poland National Team.

Wszystkim którzy przybyli, aby aktywnie uczestniczyć w pikniku dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie, to duchowe, jak i również materialne. Bóg Wam zapłać.

* * *

Do Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni przyjeżdżają co roku pielgrzymi z okolicznych miejscowości, a nawet spoza archidiecezji krakowskiej. Wakacyjny czas sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, wędrówce i modlitwie w Kalwarii Tokarskiej – zbioru rzeźb wykonanych przez Józefa Wronę, ludowego artystę i emerytowanego kościelnego naszej parafii.

Hymn do Matki Bożej Śnieżnej

„Matko co z płatków śniegu
utkałaś nam całun wiary do Boga
Wspomnij gdy w życia biegu
zapomnę gdzie prawdy droga.
Matko Boska, co prószysz śniegiem
Błądzę, szukam, wciąż czegoś nie wiem
Wołam, proszę, zmień coś we mnie, zmień
Przed Twym ołtarzem klęczę
A w darze daję kolejny dzień.
Matko dla swego ludu
Przykryłaś zło, dając znak dla świata
Czasem pragniemy cudu
Jak śniegu w środku lata”.

(Witold Stawski)