W sobotę 6 kwietnia o godzinie 19.00 w Galerii „Dworek” zostanie otwarta wystawa „Malarstwo na szkle, rzeźba” autorstwa Zdzisława Słoniny.

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. obrazy malowane na szkle przedstawiające Niedzielę Palmową w Tokarni.

Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tokarni.

Zdzisław Słonina urodził się w 1955 r. Pochodzi z Bogdanówki (gmina Tokarnia), w Beskidzie Makowskim. Z wykształcenia elektromechanik. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje.

Od 1984 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W latach 1991-95 został powołany na stanowisko kierownika Referatu Kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych. Od 1995 – 2011 r. pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych. W latach 1992-1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Prace Zdzisława Słoniny znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.

Zdzisław Słonina jest znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.