Parafia Matki Bożej Śnieżnej
ogłaszają konkurs na
Najwyższą i Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną 2019

Cele konkursu:
1. Popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą.
2. Rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży.
3. Przekaz wartości i tradycji ludowej.
4. Integracja społeczności lokalnej.
5. Promocja dorobku kulturowego wsi.

Regulamin konkursu:
1. Palmy będą oceniane pod względem wysokości, ale przy tym muszą wziąć czynny udział w procesji dookoła kościoła niesione w pozycji pionowej.
2. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Polecana technika wykonania: materiały naturalne: bukszpan, bazie, suche kwiaty, wstążki, bibuła itp.
3. W konkursie mogą brać udział wszyscy parafianie z Tokarni, praca powinna być zbiorowa, rodzinna, wielopokoleniowa.

UWAGA! Do konkursu nie zostaną dopuszczone prace zawierające elementy niezgodne z regulaminem, a w szczególności gotowe palmy wielkanocne, wykonane ze sztucznych materiałów i elementów ozdobnych.

Palmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie:
Barbara Dziwisz – była Radna Województwa Małopolskiego III, IV, V kadencji, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie.
Małgorzata Pęcek – instruktor regionalny, kierownik Zespołu Mali Kliszczacy i Młodzieżowego Zespółu Kliszczacy.
Stanisław Funek – kierownik artystyczny Zespołu Kliszczacy, regionalista.
Stanisław Winter – rzeźbiarz ludowy, emerytowany dyrektor GOKiS w Tokarni.

Miejsce i termin:
Niedziela Palmowa, 14 kwietnia 2019, kościół parafialny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.30. Wręczenie nagród odbędzie się po uroczystej procesji i sumie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym konkursie. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w twórczych działaniach!

Zgłoszenia do konkursu uprzejmie prosimy przesyłać na adres mailowy gokis-tokarnia@wp.pl do dnia 10 kwietnia 2019 r.

Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronach internetowych oraz facebooku Parafii oraz Gminnego Ośrodka Kultury.

Nagrody:

1 nagroda – 1000 zł – ufundowana przez Parafię Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni.
2 nagroda – 500 zł – ufundowana przez Wójta Gminy Tokarnia.
3 nagroda – 300 zł – ufundowana przez Sołtys Wsi Tokarnia.
2 x wyróżnienia – 250 zł – ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tokarni.

Sponsorem nagród książkowych jest Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Niedziela Palmowa. Uroczyste błogosławieństwo palm i procesja wokół kościoła przed mszą św. o godz. 11.00. Uroczystościom przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

W naszej parafii zachował się średniowieczny obrzęd toczenia na wózku drewnianej figury Chrystusa jadącego na osiołku, autorstwa miejscowego rzeźbiarza Józefa Wrony, który został reaktywowany przez proboszcza śp. ks. prałata Jana Macha dokładnie 51 lat temu i od 1968 roku nieprzerwanie uświetnia uroczystości Niedzieli Palmowej w Tokarni.