Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystościom Niedzieli Palmowej w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. „Światowe Dni Młodzieży zostały ustanowione nie tylko dla młodych, ale dla całego Kościoła, który jest młody” – mówił w homilii.

W Niedzielę Palmową w Tokarni odbywa się konkurs palm oraz procesja z zachowanym od czasów średniowiecza obrzędem toczenia na wózku drewnianej figury Chrystusa jadącego na osiołku. Nawiązując do tych tradycji kard. Dziwisz podkreślał, że zewnętrzna oprawa procesji, a więc „wielobarwne, imponujące palmy i figura Pana Jezusa na osiołku” oraz modlitewne uczestnictwo w procesji i liturgii uświadamia, że „nie żyjemy tylko przeszłością”. „Wielki Tydzień dotyczy bezpośrednio każdej i każdego z nas, ponieważ to wszystko, co się w nim dokonało, zadecydowało o naszym ostatecznym losie, o naszej wieczności w Bogu” – mówił.

Wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspomniał, że Niedziela Palmowa jest świętem młodości Kościoła, który od czasów Jezusa odradza się w każdym pokoleniu. – Dlatego tak bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby formować umysły i serca młodych ludzi. To dla nich, ale i dla całego Kościoła, ustanowił Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony w Niedzielę Palmową, a co dwa-trzy lata w sposób centralny i w uroczystej formie w jednym z krajów świata – wyjaśniał hierarcha.

Po Mszy św. zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu na najpiękniejszą i najwyższą palmę. Pierwsze miejsce zdobyła palma rodziny Jamrozików, która osiągnęła wysokość 16 m.

procesji przewodniczyl ks. kard. Stanislaw Dziwisz

md / Tokarnia