Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

Podczas dwudniowego spotkania biskupi poruszą m.in. temat jesiennej wizyty „ad limina apostolorum” w Watykanie, duszpasterstwa po pandemii, formacji księży i nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Pod koniec pierwszego dnia obrad, 11 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi udali się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na mszę świętą. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpiło ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.