Zamknięcie granic, ograniczenie działalności galerii handlowych, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób i wiele innych obostrzeń. Normalnie mają za to pracować sklepy spożywcze, apteki i banki. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemiologicznego, by walczyć z epidemią koronawirusa.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. To zgodnie z ustawą jest stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
– Nadal mamy szansę. Nadal mamy szansę, jeżeli będziemy zachowywali się rozsądnie, odpowiedzialnie i zachowywali spokój – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski i podkreślał, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego wynika z troski o zdrowie Polaków.

W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM WSZYSTKIE CELEBRACJE LITURGICZNE, MSZE ŚWIĘTE ORAZ NABOŻEŃSTWA Z UDZIAŁEM OGÓŁU WIERNYCH ZOSTAJĄ ZAWIESZONE AŻ DO ODWOŁANIA!!!

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE O GODZINIE 7.00; 9.00; 11.00 i 15.30 BĘDĄ TRANSMITOWANE PRZEZ INTERNET!!! POŁĄCZMY SIĘ DUCHOWO I BĄDŹMY RAZEM W TYM WYJĄTKOWYM CZASIE!!!

Co oznacza stan zagrożenia epidemiologicznego z powodu koronawirusa:

• Zamknięcie granic dla cudzoziemców. Zakaz wjazdu obowiązuje od północy z soboty na niedzielę, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dnia, a następnie o kolejne 30. Obywatele Polski nadal będą mogli przekraczać granice.
• Po przekroczeniu granicy polscy obywatele zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę domową.
• Zawieszenie wszystkich międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych.
Zakaz wszystkich zgromadzeń powyżej 50 osób bez względu na ich charakter – marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.
• Na 14 dni z możliwością przedłużenia zawieszenie działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Restauracje, kawiarnie i podobne punkty usługowe, jeśli mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos i dostarczać produkty do odbiorców.
• Ograniczenie działalności galerii handlowych od północy z piątku na sobotę. Otwarte pozostaną w nich sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.
Czego stan zagrożenia epidemiologicznego nie dotyczy:
• Wszystkie sklepy pozostają otwarte.
• Otwarte pozostaną banki. Bankomaty będą funkcjonowały normalnie i będą uzupełniane gotówką.
• Normalnie będą działać punkty usługowe (poza wymienionymi powyżej – restauracjami, barami itd.).
• Granice pozostaną otwarte dla przepływu towarów.