W niedzielę, 28 października, Kościół w Polsce będzie przeżywał X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizujące go papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) co roku zwraca uwagę na wybrany kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami chrześcijan. W tym roku będzie to Pakistan.

Chrześcijanie w Pakistanie stanowią ok. 2% ludności, a katolicy ok. 0,6%. Rocznie ok. 800 młodych kobiet i dziewcząt jest porywanych i wydawanych za mąż za muzułmanów. W Pakistanie stosuje się nagminnie prawo dot. bluźnierstwa. Oskarżona o bluźnierstwo osoba, słusznie lub niesłusznie, podlega karze śmierci. 99% wszystkich spraw było bezpodstawnych. Jedną z oskarżonych jest Asia Bibi, która od 9 lat przebywa w więzieniu.

Obecnie wspólnota chrześcijańska w Pakistanie potrzebuje pomocy w kształceniu kleryków, w formacji sióstr oraz w kwestii intencji mszalnych dla utrzymania lokalnych księży.

Publikujemy list abp. Josepha Coutts’a, arcybiskupa Karachi
przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym:

Moi drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu,

Przesyłam wam pozdrowienia z Rzymu z kończącego się już Synodu Biskupów. To było niesamowite doświadczenie jedności, braterstwa oraz poczucia bycia Jednym Katolickim Kościołem zgromadzonym wokół Ojca Świętego.

Przesyłam również pozdrowienia z Kościoła w Pakistanie. Jesteśmy niewielkim i historycznie młodym Kościołem w kraju o ogromnej populacji muzułmańskiej. Dla nas, Chrześcijan żyjących i świadczących o naszej wierze w centrum islamskiego świata, każdy dzień pełen jest trudności i wyzwań. Jednakże wsparcia.

Jesteśmy również zachęceni przykładem Kościoła w Polsce. Pomimo różnych cierpień i prześladowań w ciągu okupacji komunistycznej daliście Kościołowi Powszechnemu wielkiego i nieustraszonego pasterza jakim był Św. Jan Paweł II. W Pakistanie ludzie starszej generacji pamiętają i wspominają ze wzruszeniem krótką wizytę Papieża w roku 1982. Jego obecność odniosła bardzo pozytywny skutek nawet na niechrześcijańskich mieszkańcach naszego kraju.

Dziś okazaliście swoje zainteresowanie oraz solidarność z cierpiącym Kościołem na świecie. Pragnę podziękować wszystkim wierzącym w Polsce za ich modlitwy oraz wszelką inną pomoc dla cierpiącego Kościoła, a szczególnie w Pakistanie.

Jednocząc się z wami w Panu, jednej wierze oraz jednym Chrzcie Świętym, modlę się do naszego kochającego Ojca aby wam błogosławił za waszą hojność i dobroć.

+ Joseph Kardynał Coutts
Arcybiskup Karachi