Odpowiadając na apel Przewodniczącego Episkopatu Polski w niedzielę, tj. 27 lutego, jak i w Środę Popielcową, po każdej mszy świętej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Ponadto nasza parafia włącza się także w organizację pomocy dla Ukrainy.

Moi Drodzy. Trwa barbarzyńska napaść prezydenta Rosji na Ukrainę. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w czwartek, do dnia wczorajszego granicę z Polską przekroczyło ponad 100 tys. osób. Jak zapewne wszyscy się domyślamy, uciekają z niewielkim dobytkiem. Nie wiadomo także, kiedy będą mogli wrócić do swojej Ojczyzny. Nie możemy zatem pozostać obojętnym na tak wielką krzywdę i dramat rodzin uciekających przed wojną.

Od poniedziałku, tj. 28 lutego rozpoczynamy zbiórkę podstawowych artykułów – szczególnie z myślą o mamach z małymi dziećmi – które uciekły z Ukrainy. Potrzebne rzeczy można będzie składać codziennie, od jutra do piątku, w godzinach od 18.00 do 19.00 w Domu Parafialnym (w salce naszej scholi).

Potrzebne są: produkty dla małych dzieci (np. jedzenie w słoiczkach), pieluchy w różnych rozmiarach, środki pielęgnacyjne i higieniczne; koce termiczne, śpiwory, maty do spania oraz odzież dziecięca, damska i męska.

Ponadto osoby, którzy mogą przyjąć pod swój dach rodziny pochodzące z Ukrainy, proszone są o zgłoszenie tego faktu w zakrystii, po zakończonej mszy świętej.

Kochani, módlmy się, aby ten konflikt nie przerodził się w wojnę o zasięgu europejskim czy światowym. Swoją modlitwą, w naszych rodzinach i domach ogarnijmy dotkniętych dramatem wojny oraz wszystkich ludzi dobrej woli.

Koordynacją działań w związku z wojną na Ukrainie w Archidiecezji Krakowskiej zajmuje się Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Kontakt dostępny całą dobę:
e-mail: ukraina@diecezja.pl
numerem telefonu +48 780 604 584.

Dary przyjmują placówki Caritas:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków
pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie
pn – pt, godz. 7.00:00-15:00.

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków
pn – pt, godz. 7.00 – 15.30.

Prosimy również o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej.
Poszukujemy wolontariuszy-tłumaczy języków: rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego.

Środki finansowe prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej