„ Bądź pozdrowiona ziemio rodząca,
tonami zboża, chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki wonnymi lasami
Bądź pozdrowiona ”

W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP będziemy w naszej parafii świętować parafialne dożynki, święto chleba i tych którzy go współtworzą – Boga  ludzi ciężkiej pracy na roli. Razem z rolnikami będziemy dziękować Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach i prosić o dalszą opiekę Matki Bożej Śnieżnej.

Msza św. dożynkowa zostanie odprawiona o godzinie 11.00. Gospodarzami tegorocznych parafialnych dożynek będą mieszkańcy ról: Kusiki, Mizery, Perły, Pawlaki, Dziołek i Jątyki, którzy zostali poproszeni w tym roku o przygotowanie wieńca dożynkowego.