„Zachęcam wszystkie rodziny, aby w piątek lub w sobotę przed Niedzielą Palmową przeżyły rodzinne nabożeństwo pojednania” – pisze do diecezjan metropolita krakowski.

Zauważa też, że Wielki Post w roku 2020 ma niezwykły charakter. Walce z grzechem, która toczy się w ludzkich sercach, towarzyszy bowiem walka z pandemią na wielu odcinkach życia. „Rośnie intensywność jednej i drugiej walki. Potrzebna jest coraz większa mobilizacja w pokonaniu wirusa, ale nie mniejsza musi być determinacja w odrzuceniu grzechu” – zaznacza arcybiskup i podpowiada mieszkańcom archidiecezji, co powinni zrobić, by głęboko przeżyć ten trudny czas. Chodzi nie tylko o celebrację liturgii w kościele, lecz także o przeżywanie zbawczych wydarzeń Świętego Triduum Paschalnego w rodzinach, które są domowym Kościołem.

Abp Jędraszewski przypomina, że udzielona jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej i zachęca do przeżywania Eucharystii w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

„Starajmy się, w miarę możliwości, przeżywać tę niedzielną Eucharystię w gronie rodzinnym. Wspólnie słuchajmy słowa Bożego, które jest wtedy głoszone, łączmy się duchowo z ofiarą Chrystusa i zaprośmy Go do naszych serc i do naszych rodzin.

Po zakończeniu Eucharystii spróbujmy porozmawiać o usłyszanym słowie, a także o innych sprawach duchowych. Zaplanujmy też program modlitwy rodzinnej na nadchodzący tydzień” – apeluje.

W związku z tym, iż w Mszach św. oraz we wszelkich innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, powinni to być przedstawiciele tych rodzin, które zamówiły intencję mszalną.

Arcybiskup prosi również o modlitwę indywidualną i rodzinną, zwłaszcza wieczorem o godz. 20.30, gdy trwa ogólnonarodowa modlitwa różańcowa transmitowana przez internet z wielu kościołów i kaplic.

Metropolita zachęca do podjęcia postu, szczególnie w piątek w piątek przed Niedzielą Palmową. „Mamy wiele świadectw biblijnych, a także z historii Kościoła, że wspólny post jest potężną bronią w walce z grzechem, a także w pokonaniu innego zła, jakie pojawia się w życiu ludzi. W tym przypadku prośmy szczególnie o zwycięstwo nad pandemią koronawirusa” – pisze i prosi wszystkie rodziny, aby w piątek lub w sobotę przed Niedzielą Palmową przeżyły rodzinne nabożeństwo pojednania. Z kolei w związku z tym, iż nie dla wszystkich będzie możliwe przystąpienie do sakramentu pokuty, arcybiskup podpowiada, że warto skorzystać z możliwości zyskania odpuszczenia grzechów przez doskonały akt żalu. Szczegóły zostały zawarte w dokumencie wydanym 20 marca br. przez Penitencjarię Apostolską.

„Osoby, które mimo wszystko pragną skorzystać z sakramentu pokuty, proszę o śledzenie informacji ogłaszanych w parafiach. W miarę możliwości, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, kapłani będą spowiadać w konfesjonałach lub innych miejscach. Jeśli parafia ogłosi możliwość internetowego zgłaszania się na adorację Najświętszego Sakramentu, zachowując zasadę, aby w jednym czasie w kościele było nie więcej niż 5 osób, to czas adoracji może być również okazją do skorzystania z sakramentu pokuty. Jeśli duszpasterze zaproponują inne rozwiązania, to bardzo proszę o dostosowanie się do nich. Przypominam, że obowiązek przyjęcia Komunii Świętej okresie Wielkanocy można spełnić do uroczystości Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca” – wskazuje metropolita.

Zauważa też, że pandemia koronawirusa sprawiła, iż rodziny są razem, mają dla siebie czas, mogą więcej ze sobą rozmawiać, a także więcej się wspólnie modlić, co warto wykorzystać.

Na koniec metropolita prosi też o jedność. „Dostrzegamy próby podzielenia Kościoła, podzielenia pasterzy i wiernych. Pamiętajmy – należymy do Chrystusa i nasza jedność w Chrystusie stanowi o autentyzmie naszego świadectwa. To wspólnota Kościoła ma dzisiaj nieść prawdziwą nadzieję człowiekowi tak bardzo doświadczonemu. Możemy się różnić opiniami, ale jedność przy Chrystusie, w Kościele jest dzisiaj szczególnie ważna” – pisze abp Jędraszewski.

Pełny tekst listu można przeczytać TUTAJ